Endoskopi Nedir, Nasıl yapılır?

endoskopi nedir

Endoskopi işlemi, sindirim sistemini oluşturan iç organların cerrahi bir müdahale gerektirmeksizin ağızdan girilerek incelenmesidir. Endoskopi işleminde başlıca incelenen organlar yemek borusu, mide ve onikiparmak (kalın) bağırsağıdır.

Endoskopi cihazının ucunda bir kamera bulunur. Yaklaşık bir metre uzunluğundadır ve esnek bir yapıya sahiptir. Endoskopi cihazının ucunda bulunan kamera sayesinde hastalıkların teşhisinin konulmasının yanında endoskobun ucuna eklemlenen aparatlarla biyopsi alınması ve kimi tedavilerin yapılması da sağlanmaktır.

Endoskopi hangi durumlarda yapılmalıdır ?

Endoskopi işlemi yemek borusunda, midede veya kalın bağırsakta oluşan yaraların, poliplerin veya tümörlerin tanısında ve tedavisinde uygulanır. Bunun dışında biyopsi için de uygulanan bir işlemdir.
Birçok şikayet nedeniyle endoskopi teşhisine ihtiyaç duyulabilir.

 • Kronik karın ağrısı
 • Reflü
 • Mide ülseri
 • Sürekli mide bulantısı
 • Ağız kokusu
 • Yutkunma zorluğu
 • Yemek borusu ülserleri
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Enfeksiyonlar
 • Tümörler
 • Polipler
 • Safra kesesi taşları
 • Anormal kilo kaybı
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
Bu rahatsızlıklar dışında da gastroenteroloji doktorunun gerekli gördüğü durumlarda endoskopi işleminde biyopsi için doku örneği alınabilir.

Endoskopi cihazının ucuna eklemlenen özelleşmiş aparatlarla tedavi için de kullanılmaktadır.

 • Yemek borusunda meydana gelen daralmaları açmakta
 • polip alınmasında
 • safra kesesinin alınması
 • sıvı birikmelerinin alınmasında

Endoskopi işlemi öncesi hazırlık nasıl yapılır ?

Endoskopi işlemi öncesinde hastanın yapması gereken belli başlı hazırlıklar vardır. Bunlar doktorunuz tarafından size işlem öncesinde anlatılır. 

Endoskopi olacak hasta bir önceki geceden itibaren yemek yememeli ve bir şey içmemelidir. Endoskopi ile hastanın midesi veya kalınbağırsağı incelemesi yapılacaksa işleme mutlaka aç gelinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde işlemde istenilen netlik ve kesin tanıların konulmasında zorluklar yaşanabilir.

Endoskopi işlemi nasıl yapılır ?

Boğaz Uyuşturulması

İşleme başlamadan önce ağız ve boğazın arka kısımları lokal anestetik sprey ile uyuşturulur. sprey bu bölgeye püskürtülerek uygulanır. Daha sonra hasta sol yan tarafına yatırılır. 

Sedasyon

Damardan verilen sedoanaljezi ilaçları ile hasta yakın takip altında uyutulur. Sedoanaljezi ile uyutulan hasta parmaktan pulse oksimetre cihazı ile parsiyel oksijen basıncı takip altına alınır. Aynı zamanda monitörde hastanın kalp ritmi de bu esnada izlenmektedir. tanısal bir endoskopi işlemi 2 ila 4 dakika arasında sürer.

İşlem Esnasında Yapılanlar

Endoskopi işlemleri esnasında genel olarak korpus dediğimiz gövde bölümünden ve midenin çıkışına yakın Antrum denilen bölgelerden endoskopi kanalının içerisinden geçirilen biyopsi forsepsi denilen küçük cihaz ile patolojik inceleme için biyopsi parçaları alınır. Alınan parçaların incelenmesi ile mide yüzeyinde helikobakter pilori bakterisinin varlığı, gastritin şiddeti, intestinal metaplazi var olup olmadığı genel olarak değerlendirilir.

Onikiparmak bağırsağının yani duodenum denilen bölgenin birinci kısmına bulbus denir. Bulbus üst gastrointestinal sistem kanamalarının en sık olduğu bölgedir. Aktif kanaması olan hastalarda endoskopi sırasında skleroterapi denilen metot ile kanamaları durdurulabilir. Skleroterapi işlemi cihazının kanal boşluğundan geçirilen skleroterapi iğnesi aracılığı ile kanayan bölge etrafına ve ortasına yapılan yakıcı sklerozan solüsyon enjeksiyonu ile yapılır.

Gastroskopi işlemi esnasında daha birçok tedavi edici işlemler kolayca yapılabilmektedir. Midedeki poliplerin alınması, mide içerisinde zaman içinde oluşan bezoar denilen taşlaşmış gıdaların parçalanıp çıkartılması, yanlışlıkla yutulan yabancı maddelerin (toplu iğne, pil gibi) çıkartılması bunlara örnektir.

Endoskopi işleminin riskleri var mıdır ?

Endoskopi işlemi oldukça risksiz bir işlemdir. Endoskopi esasen hastanın sindirim sisteminin  bu iş için özelleşmiş bir cihazla incelenmesidir. Endoskop cihazı oldukça esnek ve hassas bir  yapıya sahip olduğu için hastaya zarar vermez. Dolayısıyla işlem sırasında olabilecek komplikasyon riskleri çok düşüktür.
Buna karşın bazı hastalarda endoskopi yan etkisi, birkaç gün sürebilen boğaz ağrısı veya anesteziye sebepli gelişen halsizlik şeklinde görülebilir. Her tıbbi işlem gibi endoskopinin de düşük olmakla birlikte riskleri bulunmaktadır.

 • Mide yanması
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Nefes zorluğu gibi durumlar.
Bu bulguların oluşması halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Endoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Sedoanaljezi için verilen ilaçlara göre hastanın derlenme süresi değişebilmektedir. Bazı sedasyon ilaçlarında derlenme süresi 30 ila 60 dakikayı bulabilir. Bir kısmında ise derlenme çok daha çabuk olacaktır. Ancak her halükarda bu hastalara o gün içerisinde araç kullanmamaları, imzalı işler yapmamaları veya sorumluluk gerektiren işler düzenlemeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir.

İşlem sonrası hafif rahatsız edici belirtiler olabilir ancak kısa sürede geçecektir.

 • şişkinlik
 • boğaz ağrısı
 • kramp

Endoskopi türleri nelerdir ?

Vücut içerisindeki boşlukların değişik cihazlarla görerek incelenmesine endoskopi denir. Halk arasında endoskopi denildiğinde sadece mideye bakılması anlaşılırsa da aslında genel bir isimdir.

-Gastroskopi

Gastroskopi, videoendoskopik cihaz ile önce ağız içini sonra yemek borusunu (Özofagus), daha sonra mide içerisini ve en sonunda 12. Parmak bağırsağı da denilen duodenumun birinci ve ikinci kısmına gözle görerek incelenmesine denir.

-Kolonoskopi

Kalın barsakların endoskopik incelenmesine denir

-Bronkoskopi

Akciğerin bronçlarının endoskopik incelenmesine denir

-Artroskopi

Eklem boşluklarının endoskopik incelenmesine denir

-Histeroskopi

Midenin endoskopik incelenmesine denir

-Laparoskopi

Midenin endoskopik incelenmesine denir

Endoskopik cihazlar rijid, sert yapıda olabildiği gibi amaca yönelik olarak esnek kıvrılabilen tarzda da üretilebilmektedirler. Gastroenteroloji dalında kullanılan cihazlar kıvrılabilen esnek video endoskoplardır. Video endoskoplar, genel olarak esnek hortumun uç kısmında video kamera, ışık kaynağı, hava kanalı, su kanalı, biyopsi alma gibi girişimsel işlemlerin yapılacağı tünel şeklinde bir boşluk içerirler. Bu boşluktan aynı zamanda işlem sırasında görüntüyü bozan, mide ve bağırsaklardaki sıvılar aspire edilerek uzaklaştırılabilirler.

Diğer sitemizden de inceleme yapabilirsiniz. Saglikdanis

Endoskopi Fiyatları

Özel hastanelerde ve muayenelerde endoskopi için alınan fark fiyatları 600 – 4000 tl arasında değişebilmektedir.

Prof. Dr. Yusuf Akcan’ın işlem ücretlendirmesini öğrenmek için iletişime geçin.

  +90 532 652 5206 (sekreter)

Abone olunuz
Bildir
guest
42 YORUM ve SORULAR
En eskiden
En yeniden En çok oylanan
Inline Feedbacks
View all comments
Medeni
Medeni
11 ay önce

Hastalığım la ilgili konuşmak istiyorum

Hatice
Hatice
10 ay önce

6 aydır mide ağrım var hiç geçmiyor devlet hastanesi bakmıyor özele de şuan gidemiyorum

Uğur
Uğur
10 ay önce

Hocam 1 yıl önce endoskopı oldum 1 ay ılac kullandım 4 ay ıyıydım ama hazırlan ayından berı mide kapakçığı yukarısı agrılar var endoskopı olmam gwrekır mı bırde boyum 1,65 kılom 73 fazla kılodan mı oluyor Hocam

Yonca
Yonca
10 ay önce

4 yıldır mide ağrım var hiç geçmiyor bir kere endiskopi oldum gastrik iltap mikrop çıkmıştı yardımcı olur musunuz çok ağrım var sırtıma kalbime de vuruyor

NaZlı
NaZlı
9 ay önce

Hocam mrhba 7sene önce endoskopik çektirmiştim reflü ve mide fıtıgım oldugunu söylemişti doktor ve diyet listesi vermişti faZla kilom olmadıgı halde 3ay diyet yaptım iyi hissedince birqktım ama şimdi bir senedir nefes darlıgı yaşıyorum ve düzensizlikler yşıyorum yani hamile kalamıyorum bitürli kan testimi yapmam gerek yoksa endoskopi tekrar yaptırımmı

Şeyma
Şeyma
9 ay önce

Yaklaşık 5 senedir midem ara ara ağrıyor ve bir doktora başvurdum benden büyük abdest ve kan tahlili istedi midemde herhangi bir mikrop filan olmadığını söyledi bir kaç ilaç verdi ve geçmezse endoskopi olacağımı söyledi ilaçları kullandım ve bir faydasını görmedim
Benim şikayetlerim midem daha çok mevsim geçişlerinde ağrıyor, kendimi kusmaya zorluyorum ve beni rahatlattığını düşünüyorum ama yine de 2 3 gün sürüyor ağrısı aynı zamanda midemin ağrıdığı günler büyük abdestim gelmiyor ayrıca bende çok yoğun bir ağız kokusu oluyor midemle bir bağlantısı var mıdır bilmiyorum
Bu arada yaşım 17
En kısa zamanda tekrar bir doktora başvurucam fakat sizin ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Olcay
Olcay
9 ay önce

Selamun aleyküm hocam babam 62 yaşında yatağa bağımlı safra kesesinde 6mm taş olduğu söylendi koledokolitiasiz teşhisi kondu endeskopikprc yöntemiyle alınacağı söylendi herhangi bir riski var mı iyi günler

Tuğba
Tuğba
8 ay önce

Selamın aleyküm hocam mide’de bir türlü geçmeyen bir ağrı ve basınç var mide yanması arada oluyor evham var 5 dakikada bir başlıyor el ayak uyuşması var kalbe vuruyor mide basınc yaptığı zaman kabızlik yapıyor sürekli mide bulantısı var 2 aydan beri geçmek biliyor yemek yiyemiyorum tokluk hissi var yemeden bile yemiş gibiyim sürekli tokmusum gibi

Murat
Murat
7 ay önce

Merhaba hocam midemde sürekli yanma var çok oluyor hareket yapınca daha da çok oluyor.Agzima acı su geldi.Endeskopi yaptirmama gerek varmı.Kilom 86 . Teşekkürler

Ilayda
Ilayda
7 ay önce

Hocam küçüklügümde agır yemekler yedigimde midem çok agırırdı. Agır ,yaglı yemekleri sindiremiyordum geceleri kalkıp yedigim yemekleri hep kusardım. Nefesim kotu agır kokardı.Hiç doktora falan gitmedim. Şimdi mide agrım falan yok ama agzımın kokusu hiç geçmedi. Sabahları dilimin uzerinde boyle sarımsı renkte kokulu örtü oluyor. Midemdemden olabilirmi?Hocam psikolojim çok bozuk! Yardımınıza ihtiyacım var . Yaşım 38

Last edited 7 ay önce by Ilayda
İbrahim
İbrahim
6 ay önce

Merhaba hocam. sürekli boğaz temizleme hissiyatı oluşuyor midede çok yediğim zaman ve diş fırçalama da 20liklere doğru mide bulantısı oluyor. Çok ciddi bir ağız kokusu oluşuyor. ilk önce kulak Burun Boğaza gittim herhangi bir sorun olmadığını söyledi doktor sonra ağız ve diş sağlığı merkezine gittim orda sorun olmadığı söylendi ne yapmam gerekiyor?

Prof. Dr Yusuf AKCAN
Yönetici
Reply to  İbrahim

reflü hastalığı için kontrol edebiliriz ağız kokusu yaptığı gibi diğer şikayetleri de yapabilir

NUSRET ongel
NUSRET ongel
6 ay önce

SSK LIYIM KAPSUL ENDESKOİPİSİNİN MALİYETI NEDİR

salih sertan koyuer
salih sertan koyuer
4 ay önce

Hocam merhabalar,benim evde uzanırken aniden karın ağrım başladı ve yaklaşık 1 aydır devam ediyor.Göegk üstü,altı yanlar elimde bastırdığım zaman ağrıyor.Ultrasın çekildi,safra kesesi ve böbrekler normal,karaciğer 165 mm ve hafif yağlanma çıktı.Kan testlerim normal.Doktorum huzursuz bağırsak senromu olabilir dedi.Aynı zamanda tam iman tahtası dediğimiz yumuşak dokunun alt ksımıda ağrıyor.Sizce ne olabilir,sosyal hayatım mahvoldu.ağrılarım iman tahtası altı ve tüm karnım diyebilirim.Tuvalet problemim yok,kan v.s durum da yok,iştahım açık ama korkudan su bikle içemiyorum.Ayrıca bazen karnım inmiş iken biranda yemediğim halde çok yemiş gibi şişebiliyorum.Eğildiğimde yada sağa sola hareket yaptığımda da ağrı oluyor

fatih karadeniz
fatih karadeniz
2 ay önce

hocam merhaba mide tansiyonu tetiklermi midemde gastrit ve agrılar var bir ay once yuksek tansiyonla hastaneye gittim

Burcu
Burcu
2 ay önce

Merhabalar Hocam ben uzun zamandır anemi tedavisi görüyorum en son doktoruma kontrol için gittiğim de daha önce endoskopi yaptırıp yaptirmadigimi sordu midende kaçak olabilir dedi ben şimdiye kadar endoskopi yaptırmadım kan seviyem ilaç kullanmadığım zamanlarda 6 ila 8 arası değişiyor ilaçlarımı düzenli kullandığımda bu seviye 10 a kadar yükseliyor böyle bi durumda endoskopi yaptirmam gereklimi

Aynur
Aynur
2 ay önce

Merhaba hocam benim midemde altı aydır yanma gibi bir şey var daha çok uyurken oluyor. Pek ağrı yok ama ben safra kesesi amaliyati oldum ondan olurmu birazda stresli hayatim var ondan mı acaba ne yapabilirim bilgilendirirmisiniz teşekkürler

Mustafa
Mustafa
1 ay önce

20yila yakındır mide ve sağ tarafım ağrıyor.siskinlik hazımsızlık yanma asitlenme çok dokdora gittim kullanmadığım ilaç kalmadı sonuç alamadım.yasam katilemi tamamen etkiledi bu durum sabahları kalktığımda ağzım çamur gibi oluyor.

Faruk fidan
Faruk fidan
1 ay önce

Merhaba hocam ben bir hafta önce kocaeli üniversitesi hasyansinde endoskopi oldum endoskopiden sonra midemde bir haftadır şiddetli bir ağrı var acaba endiskopi sırasında komplikasyon oluşmuş olma ihtimali varmı çünkü içimi çok zorladı resmen canımı çıkardı yapan hoca daha önce de olmuştum ama hiç bu kadar acımamıştı ve içimine çok hava verdi resmen karnım şişti acaba fazla basınç ile mide perforasyonu veya kanama olmuş olabilirmi değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sezer
Sezer
1 ay önce

Hocam merhabalar bir sene önce ishal oldum ve bir ay sürdü ve bu sırada sınava hazırlanırken mide gurultusu ve devamlı devam eden bir geğirti hali başladı ve bir seneden devam etmekte dort farklı doktora gittim hepsi ilaç verdi fakat geçmedi stres kaynaklı olablir ilaçlar geçirir dediler fakat grçmedi endoskopi vs istemediler kan tahlili ve dışkı tahliller temiz çıktı ne önerebilirsiniz endoskopi vs şeyler gerekirmi şimdiden teşekkür ederim

Nihat
Nihat
27 gün önce

Hocam merhaba. Yaklaşık 1.5 sene önce endoskopi işlemi yaptırdım yutkunma şikayeti için ve pangastrit teşhisi kondu ama halen daha şikayetlerim mevcut. Sabah kalkar kalmaz ağız yoluyla gaz çıkarmaya başlıyorum birde dışkımin rengi bir süredir koyu yeşil renge döndü ancak bugün siyah olduğunu farkettim ne yapmam gerekir

bahtiyar
bahtiyar
18 gün önce

selamunaleykum hocam bende 3senedir mide agrisi var endoskopi yaptirmak istiyorum

Scroll to Top