ENDOSKOPİK ULTRASON (EUS)

Ana Sayfa  /  İşlemler  /  Endoskopik Ultrason

Endoskopik Ultrason (EUS), sindirim sisteminizin ayrıntılı görüntülerini sağlayarak diğer görüntüleme yöntemlerinden daha fazla bilgi sağlar. Pankreas, karaciğer, safra kesesi, safra yolları rahatsızlıklarının en hassas şekilde incelemesi EUS ile yapılabilmektedir. Bu organlarda gözlemlenen kitlelerden biyopsi alınmasında yine endoskopik ultrason kullanılır. EUS işlemi diğer görüntüleme yöntemleri ile emin olunamayan durumlarda doğru teşhisin konulmasına olanak sağlar.

İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents

  Endoskopik Ultrason (EUS) Nedir?

  Endoskopik Ultrason (EUS), bir tür endoskopik incelemedir. İnce bir tüpün ağza ve mideye ve ince bağırsağın ilk kısmına sokulmasını içerir. Tüpün ucunda ses dalgaları yayan küçük bir ultrason probu bulunur. Bu ses dalgaları, mide, ince bağırsak, pankreas, safra kanalları ve karaciğer gibi çevredeki yapılardan yansır. Bu ses dalgaları daha sonra prob tarafından yeniden yakalanır ve daha sonra doktorunuz tarafından yorumlanacak siyah beyaz görüntülere dönüştürülür.  İşlem sedoanaljezi altında uyutularak gerçekleştirilir ve genellikle 20 ila 45 dakika sürer.

  Endoskopik Ultrason Neden Yapılır?

  EUS, sindirim sisteminizin ayrıntılı görüntülerini sağlayarak doktorunuza diğer görüntüleme testlerinden daha fazla bilgi sağlar. Doktorunuz, karın ağrısına veya anormal kilo kaybına neden olabilecek belirli durumları teşhis etmek için EUS kullanabilir.

  EUS ayrıca, önceki bir endoskopide tespit edilen veya bilgisayarlı tomografi (CT) taraması gibi röntgen testlerinde görülen topaklar veya lezyonlar dahil olmak üzere bilinen anormallikleri değerlendirmek için de kullanılır. EUS, diğer testler sonuçsuz veya çelişkili olduğunda pankreas, safra kanalı ve safra kesesi hastalıklarını teşhis etmek için kullanılabilir.

  Videoyu oynat

  Endoskopik Ultrason Nasıl Yapılır?

  Gastroenteroloji ünitemizde diğer tüm işlemler gibi endoskopik ultrason da sedoanaljezi altında uyutularak gerçekleştirilir. İşlem hasta sol tarafınıza yatırılarak başlar. Hasta uyutulduktan sonra , gastroenteroloğunuz ultrason endoskopunu ağzınızdan, yemek borunuzdan ve midenizden oniki parmak bağırsağına ilerletecektir . Kullanılan cihaz işlem esnasında nefes almanızı engellemez. İşlem genellikle 60 dakikadan az sürer. İşlem sedasyon altında uyutularak gerçekleştirildiği için hastalar işlem sonrasında işlemi hatırlamazlar. 

  1.Adım

  8 saatlik diyet

  Endoskopik Ultrason işleminden önce hastanın son 8 saat aç ve susuz olması gerekir.

  1.Adım

  2. Adım

  İşlem Öncesi Hazırlık

  İşleme başlamadan önce dinlenme bölümünde hasta ameliyat giysisini giyer. Daha sonra işlem odasına alınan hastanın damar yolu açılır ve boğazı uyuşturulur

  2. Adım

  3. Adım

  Uyutulma

  İşlem öncesinde anestezi bölümü tarafından değerlendirilen hasta sedoanestezi ile uyutulur. 

  3. Adım

  4. Adım

  Endoskopik Ultrason

  Uyutulan hastanın midesine inilerek Endoskopik ultrason eşliğinde gerekli bölgelerde inceleme yapılır.

  4. Adım

  5.Adım

  Biyopsi Alımı

  Gerekli dokulardan veya tespit edilen kitlelerden EUS iğnesi ile parça alınır. Alınan parça işlem esnasında patoloji bölümü tarafından kontrol edilir.

  5.Adım

  6. Adım

  Raporun Teslim Edilmesi

  İşlemden sonra hasta tekrar dinlenme odasına alınır. Yaklaşık 1 saat sonra narkozun etkisi geçtikten sonra işlem raporu hastaya teslim edilir ve taburcu edilir. İşlemde biyopsi alındıysa, bunların laboratuvar sonuçlarının çıkması 7-10 gün sürebilmektedir.

  6. Adım

  Endoskopik Ultrason EUS Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır ?

  endoskopik ultrason

  Ultrason EUS hangi rahatsızlıklarda kullanılır

  • Kanser sebebiyle tıkanan safra yollarının EUS eşliğinde mideye ya da ince bağırsağa boşaltılması veya stent takılmasında kullanılır
  • Yemek borusu kanseri, mide kanseri, rektum kanseri, safra yolu kanseri, pankreas kanseri tanısı, biyopsi alınması, kanserin erken evrede saptanması, ameliyat sonrası takipte nüks bulgularının araştırılması, rektum etrafındaki komşu organlarda (prostat, mesane, vajina) lenf bezlerinde ve damarlarda kanser tutulumunun incelenmesi ve tümörün derecesinin (T1, T2, T3, T4) belirlenmesi
  • Lenfoma
  • Barrett özofagus
  • Safra kanal taşları
  • Sarkoidoz
  • Nöroendokrin tümörler,
  • Pankreatit ve pankreas kistleri
  • Anal fistül
  • Gaz ve dışkı kaçırma
  • Karaciğerdeki kitlelerden biyopsi alınması

  Kanser Hastalarında Neden EUS Kullanılır ?

  EUS, doktorunuzun sindirim ve solunum sistemindeki belirli kanserlerin yayılma derecesini belirlemesine yardımcı olur. EUS, doktorunuzun kanserin derinliğini ve komşu lenf bezlerine veya büyük kan damarları gibi yakındaki hayati yapılara yayılıp yayılmadığını doğru bir şekilde değerlendirmesine olanak tanır. Bazı hastalarda EUS, doktorunuzun uygun tedaviyi belirlemesine yardımcı olmak için bir yumru veya lezyonun iğne biyopsisini elde etmek için kullanılabilir.

  EUS İşlem Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır ?

  EUS’si için, genellikle muayeneden 6 saat önce yiyecek veya içecek hiçbir şey tüketilmemelidir. Doktorunuz size yeme içmeyi ne zaman kesmeniz gerektiğini ve düzenli olarak almanız gereken ilaçlarınız varsa bu ilaçları işlem öncesinde kullanıp kullanamayacağınızı söyleyecektir.

  Rektum veya kolon EUS’si için, doktorunuz size ya bir kolon temizleme solüsyonu tüketmenizi ya da muayeneden önce müshil veya lavmanlarla kombine edilmiş berrak bir sıvı diyet uygulamanızı söyleyecektir. Doktorun talimatlarının dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir, aksi takdirde prosedürün yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

  Sık Sorulan Sorular

  Eus işlemleri ortalama 30 dakika sürer. Fakat duruma göre bu süre değişebilmektedir.

  Endoskopik ultrason işlemlerinde eğer kullanılıyorsa, kan sulandırıcı ilaçların doktor gözetiminde ameliyattan en az 5-7 gün önce kesilmesi ve ameliyat günü hastaların en az 6 saat aç kalması gerekir.

  Nadir de olsa operasyonun yapıldığı yerde hafif kanama olabilir. Ameliyattan sonra nadiren kusma, bulantı ve kızarıklık görülebilir.

  İşlemi sonrası hastalar 1-2 saat kadar gözlem amaçlı müşahede altına alınır. Daha sonra hasta taburcu edilir.
  Yapılan işleme göre hastanın boğazında 1-2 boyunca yanma ve batma hissi oluşabilir bu nedenle gün içerisinde tuzlu su ile gargara yapılmalı ve işlemden sonra doktor tarafından önerilen sulu ve hafif besinler tüketilmelidir.
  Endoskopik Ultrason işlemi gastroenteroloji bölümü tarafından yapılmaktadır.

  Anlaşmalı Kurumlar

  Özel Sigortalar

  • Acıbadem Sigorta
  • Axa Sigorta
  • Mapfre Sigorta
  • Allianz Sigorta

  Kamu Kuruluşları

  • SGK
  • ES emeklilik
  • PTT
  • TBMM

  Endoskopik Ultrason Fiyatları

  Özel hastanelerde ve muayenelerde endoskopik ultrason için alınan fark fiyatları 15.000tl – 30.000tl arasında değişebilmektedir. İşlemin neden yapılacağı hastadan hastaya değişiklik gösterdiği için hastanın durumu bilinmeden net bir fiyat vermek zordur.

  Prof. Dr. Yusuf Akcan’ın işlem ücretlendirmesini öğrenmek için iletişime geçin.

  +90 530 500 38 84 (sekreter)

  Abone olunuz
  Bildir
  guest

  2 YORUM ve SORULAR
  En eskiden
  En yeniden En çok oylanan
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Scroll to Top