Endoskopik Zayıflama

endoskopik zayıflama

Ameliyatsız Acısız Ağrısız zayıflama yöntemi

Bu yeni zayıflama metodu nedir ?

Bu metot, ameliyat gerektirmeden endoskopik yolla yapılan etkin zayıflama tedavilerinden birisidir. Bu yöntem gündeme gelmeden önceleri Botulinum toksini daha çok estetik amaçlı kullanılmıştır. Botulinum toksini düz kasları ve çizgili kasların aktivitesini geçici olarak azaltabilen bir maddedir. 

Bu zayıflama yönteminde mide orta ve çıkışa yakın kesimlerindeki kas tabakasına enjekte edilmesi ile altı aylık tedavi başlar. Dört- altı ay kadar süre ile bu kasları durağanlaştırdığından mide hareketleri ve mide boşalması zayıflar. Böylece gıdalar mideyi daha geç terk ettiğinden sürekli bir tokluk hissi vererek kilo verilmesine katkı sağlar.

Başlangıçta sadece antrum yani  mide çıkışına yakın kesime enjeksiyon yapılması ile istenen kilo verme başarısına ulaşılamadığı bir süre sonra görülmüştür. Bunun üzerinde enjeksiyon şeklinde değişikliğe gidilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda midenin fundus kısmına da yani kubbe kısmına da enjeksiyon yapılmaya başlanmıştır. Buraya yapılan enjeksiyonlarla bu bölgeden salgılanan açlık hormonunu (ghrelin) kontrol altına aldığı düşünülmektedir. 

Ek bölge enjeksiyonu bu zayıflama yönteminin tekrar revaç bulmasını sağlamıştır. Mide balonu gibi endoskopik yolla yapılan ameliyatsız zayıflama metotları arasına girmiştir.

Endoskopik zayıflama metodu kimlere uygulanır ?

  • Diyet ve egzersiz gibi diğer metotlarla kilo vermekte başarısız olup vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan kişiler. 
  • Kilo ile ilgili ikincil sıkıntıları olan kişiler. Örneğin Tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi.

⇒ Vücut kitle endeksinizi buradan hesaplayınız.

 

 

Nasıl uygulanır?

Bu zayıflatma yönteminin uygulanacağı hasta işleme gelmeden önce son 8 saat aç ve susuz olarak beklemelidir. Sedoanaljezi altında uyutularak yapılan bu işlemde midenin boş olması aspirasyon riskini engeller. İşlem sırasında genelde 200 yada 300 ünite ajan antrumdan başlanarak sirküler tarzda midenin dışına yakın ve esas hareket etme yeteneği kazandıran kaslara ulaşacak şekilde derin enjeksiyonlar şeklinde yapılır. Yaklaşık 8 veya 20 odağa sulandırılmış botulinum toksini antrum ve fundusta kas tabakası içine girecek şekilde uygulanır. Uygulamada çalışmalarda 100 IU/ml,  300 IU/ml ve 500 IU/ml  toksin kullanılmış ve 300 IU/ml yeterli olacağı kanaat getirilmiştir. Yapılan enjeksiyon odaklarındaki toksin maddesi birkaç gün içerisinde difüzyon ile yayılarak daha etkili bir hal alır.

Bu yöntemin uygulandığı hastalarda beklenti nedir ?

Mide duvarını enjeksiyon yapıldıktan sonra toksin etkisi 6 ay kadar sürmektedir bu süre içerisinde vakaların 10 ile 15 kilogram verebildiği görülmüştür.  Enjekte edilen botulinum toksini 4 ile 6 ay sonunda vücut tarafından etkisiz hale getirilir. 

6 aydan sonra  bir miktar daha kilo vermek için ikinci bir enjeksiyon yapılabilir.

Bu işlemin yan etkileri zararlı yönleri var mıdır ?

Diğer zayıflama metotları ile karşılaştırıldığında çok daha güvenlidir.  Sedoanaljezi yani uyutma ilaçlarına bağlı olarak bulantı Ateş ve  kusma olabilir.  enjeksiyon ara bağlı nadiren kanama olabilir. Bunlar kolaylıkla kontrol altına alınır.

Bunların dışında önerilerin dozlardan fazla miktarda ilaç yapıldığında, ilacın emilerek başka organları etkilemesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda çift görme, nefes almada zorlanma ve kas güçsüzlüğü oluşabilir. Bu nedenle önerilen ilaç dozu aşılmamalı ve mide kas tabakası içine yapılmasına özen gösterilmelidir. 

İşlem sonrası öneriler

İşlem Gastroenteroloji Bölümü ünitelerinde uyutularak 8-10 dakika içerisinde yapılan bir işlemdir.

İşlem bittikten sonra uyutma ilaçlarının etkisi geçtiğinde yaklaşık bir 2 saat sonra normal aktivitelerinize geçebilirsiniz. Ağızdan beslenmeye başlayabilirsiniz. İlk gün için sıvı ağırlıklı beslenme önerilir.

Bir kaç gün sürecek hafif halsizlik olabilir. Ancak ertesi gün işinize gitmenizi bir engel değildir.

Bizimle iletişime geçin

Abone olunuz
Bildir
guest

17 YORUM ve SORULAR
En eskiden
En yeniden En çok oylanan
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top