ERCP İstanbul

ERCP Nedir, Ne için Yapılır?

ERCP, safra yolları ve pankreas kanallarını endoskopik yollarla görüntüleyen inceleyen ve gerektiğinde tedavi eden metodun adıdır.

ERCP istanbul

ERCP Nasıl Yapılır?

  1. ERCP işlemi sedoanaljezi dediğimiz uyutma metodu ile endoskopi eşliğinde yapılan yaklaşık 20 ila 45 dakika arasında süren bir işlemdir. İşlemden önce hastanın son 6 saat aç ve susuz olması aspirasyon riskini önlemek açısından gereklidir. Uygun açlığı olan hastalarda hasta sol yanına sol el arkada olacak şekilde yarı yüzü kapalı şekilde yatırılır.
  2. Yan görüşlü duodenoskopi cihazı ile ağızdan girilir mide geçildikten sonra 12 parmak bağırsağı 2 kısmında yer alan safra yolu ağzına (papilla) ulaşılır. Doodenoskop içinden geçirilen sifinkterotom adındaki cihaz Kılavuz telinin de yardımı ile safra yolları içerisine yerleştirilir. Kılavuz tel üzerinden kaydırılarak sifinkterotom daha ileri safra yollarından yukarıya doğru gönderilir. Verilen kontrast madde ile safra yolları detaylı bir şekilde görüntülenir. Bu esnada tümörler veya taşlar seçilir hale gelir.
  3. Taşların çıkarılabilmesi için veya stentlerinin yerleştirilebilmesi için sıklıkla papilladaki dairesel şekildeki büzgeç kasları yaklaşık 8-10 mm boyunca koter ile kesilerek çıkış ağzı genişletilir. Bu sayede taşların çıkartılması, stentlerin yerleştirilmesi ve gerektiğinde sitolojik fırça veya biyopsi forsepsi ile patolojik örnek alınması başarılır.

ERCP Nerelerde kullanılır?

ERCP işlemi sofra yollarındaki özellikle tıkanmaya sebep olan taş ve tümör gibi sorunları anlamak görüntülemek ve çözüm yolu bulmak için yapılır. Safra kesesinden düşen veya kendiliğinden safra Yollarında oluşan taşları bu yoldan uzaklaştırarak safra akımı sağlamak için ERCP gerekir. 

Safra yolu tümörleri veya pankreas başı tümörleri de safra akımını tıkayabilir ve sarılık oluşturabilir. Bu durumlarda ilgili lezyondan biyopsi örneği alarak tanı koymak için ve ardından plastik veya metal stent takarak buradaki akışkanlığı sağlamak için yine ERCP gerekir.

Tekrarlayıcı pankreatit ataklarına sebep olan pankreas divisum gibi pankreas kanalı hastalıklarında ve kronik pankreatitte oluşan pankreas taşlarının pankreas kanalını tıkadığı durumlarda da yine ERCP İstanbul metodu faydalıdır.

ERCP İşlemini kimler yapar?

Ülkemizde ERCP işlemi için 3 yıllık Formal uzmanlık eğitimi alan tek branş Gastroenteroloji bölümüdür.
Bunun dışında kısa süreli eğitimlerle sertifika alarak ERCP işlemini yapmaya çalışan başka bölümlerde mevcuttur. ERCP İstanbul’da bir çok hastanede yapılmaktadır. İstanbul ERCP işleminde, işlemi tecrübeli bir gastroenteroloji uzmanının yapması faydalı olacaktır.

ERCP Riskli Bir İşlem midir?

ERCP işlemi için tecrübeli ellerde dahi % 1 ile %5 oranında pankreatit, kanama ve perforasyon ( delinme ) riski söz konusudur. Ancak %95 vaka işlem sonrasında 2 saatlik gözlem ardından taburcu edilebilmektedir. Komplikasyonların gelişmesi durumunda hasta birkaç gün daha yatırılarak tedavi edilecektir.

Bu komplikasyon riskleri nedeniyle ercp yapılacağı zaman mutlaka endikasyonun olması, yapılmadığı takdirde komplikasyon risklerinden daha yüksek oranda kolanjit ve sepsis gibi daha önemli sağlık sorunu yaşama olasılığı olması gerekir. Yani özetle ercp yapılması mutlaka gerekmiyorsa öylesine yapılacak bir işlem değildir.

İstanbul ERCP

ERCP İle stent takılması

Tıkanmaya yol açan safra yolu taşları tamamen temizlenemiyor ise bazen acil kolanjit riskini ortadan kaldırmak için taşların kenarından plastik stent takılarak akışkanlık sağlanır.

Bir iki ay sonra hastanın genel durumu toparladıktan sonra ikinci bir işlemle stent çıkartılırken diğer taşlarda tekrar çıkartılabilir. Taş dışı sebepleri ile tıkanma olan durumlarda ise ( Örneğin safra yolu tümörü veya pankreas başı tümörü ) safra akışını sağlamak için plastik veya metal stent takılabilir.

Kısa süreli stent ihtiyaçlarında daha ekonomik olması açısından plastik stent yeterli olurken daha uzun süreli ve daha geniş açıklık sağlamak için kaplı veya kapsız metal stentler tercih edilir. Kaplı metal stentlerin sonradan çıkartılabilme avantajı varken bu avantaj kayma riski yönünden de biz dezavantaja dönüşebilir. Kapsız metal stentler takıldıktan sonra içeri veya dışarı kayma yapmaz ancak sonradan da çıkartılamaz bu nedenle sonradan çıkartılmaya ihtiyacı olmayan yani Ameliyat ileride de düşünülmeyecek olan vakalarda kapsız metal stent tercih edilmelidir.

ERCP İstanbul, İstanbul ERCP, İstanbul ERCP stent takılması, ERCP ile stent takılması, ERCP ile metal stent takılması

Hakkındaki Videoyu Oynat ERCP stent

ERCP Fiyatları nedir?

ERCP fiyatı özel hastanelerde 15.000 tl ile 50.000 tl arasında değişir. Fiyat değişkenliğinde etken olan parametreler arasında yapan hekimin branşı (Gastroenteroloji uzmanları bu konuda yeterli Eğitim alan tek branştır) , işlemi yapan hekimin ünvanı, işlem sırasında kullanılan ek malzemeler ve işlem sırasında komplikasyon gelişip sonrasında tedavi süresinin uzaması gibi faktörler sayılabilir
Abone olunuz
Bildir
guest

0 YORUM ve SORULAR
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top