ERCP VİDEOLARI

Prof.Dr. Yusuf AKCAN anlatımıyla

ERCP İle Kaplı Metal Stent Yerleştirilmesi

Safra yolu taşına bağlı akut pankreatit geçiren hastada daha sonra pankreas pseudokisti gelişmiş. Irakta değişik zamanlarda iki kere kist ameliyatı olmuş. En son 3,5 ay önce kistten ameliyat olduktan sonra yeniden pankreas pseudokisti oluşmuş ve 6×5 cm ye ulaşmış. hastaya EUS rehberliğinde kist ile mide arasında geçiş sağlayacak şekilde stent takıldı yani EUS eşliğinde pankreas pseudokistine kistogastrostomi işlemi ile drenaj sağlandı.

ERCP Nedir ?

Bu ERCP videomuzda, işlem hakkında sorulan ERCP nedir? ERCP nasıl yapılır? ERCP işleminin riskleri nelerdir? Bu işlem ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir? Sorularına yanıt verdim.

Videoyu oynat

Safra Yollarından Metal Stent Çıkartma | ERCP Videosu

Safra yolu alt uç iyi huylu darlıklarında, uzun süreli kalıcı genişleme sağlamak için daha önceleri iki ya da üç tane plastik stent takılıyor idi ancak günümüzde daha kolay olan kaplı metal stent uygulamalarıdır. kaplı metal stent 3 tane plastik stentin yapacağı genişliği sağlayabilmektedir. tıkanma riski çok azdır. altı ila 8 ay durabilmektedir. Bu hastada metal stent safra yollarından 6 ay sonra çıkarıldığında alt uçta sabit ve geniş bir açıklık oluştuğu görülmektedir.

ercp nasıl yapılır, papillotomi ve taş çıkarılması videosu

ERCP videosunda, papillotomi ve taş çıkarılma işlemini beraber göreceksiniz. ERCP işleminin nasıl yapıldığını bu videoda sizlerle paylaştım.

ERCP Nasıl Yapılır ? Skopi Görüntüleri Videosu

ERCP işleminin nasıl yapıldığını skopi görüntüleri eşliğinde bu ERCP videosunda sizlere anlatmaktayım.

safra yollarından balonla zincirleme taş çıkarılması

Bu hastada safra yollarında 7-8 adet irili ufaklı taş tıkanma sarılığı ve kolanjit yapmıştı. taşların çıkarılmasından sonra sarılığı geçti ve enfeksiyonu daha kolay kontrol altına alınmıştır.

Safra Yoluna Düşen Taşın Oluşturabileceği Belirtiler

Safra yoluna düşen taşların oluşturabileceği belirtiler nelerdir? Safra yolu tıkanıklığı nasıl oluşur? ERCP videoları serimizin bu serisinde safra yolları tıkanıklığıyla alakalı merak edilen soruları cevapladım.

Safra kesesinde taşlar ile safra yolunda taşlar aynı şey midir?

ERCP videoları serimizin bu videosunda, safra kesesi taşları ile safra yolundaki taşlar arasındaki farkları sizlerle paylaştım.

ERCP de etkili papillotomi nasıl anlaşılır

Bu videomuzda safra yollarında taş olan bir hastamızın taş çıkarılması öncesinde safra yollarının ağız kısmının sifinktrotom denilen cihaz ile elektiksel koter akımı uygulanarak genişletmesini görüyorsunuz.

Taşın rahat çıkartılabilmesi için papilla denilen safra yollarının ince bağırsağa açıldığı ağızın yüzgeç kısmının yeterince rahatlatılması açılması gerekmektedir.

Kesin uygulanırken etkili bir papillotomi uygulandığının göstergesi kesme esnasında ani bir safra akışının oluşmasıdır. bu ani safra akışı papillayı saran bölge için yeterince kesi uygulanarak açıldığını ve rahatladığını gösterir.

Daha fazla ERCP videosu için aşağıdaki butondan Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

ERCP videoları
Scroll to Top