ERCP Nedir?

Ercp, Endoskopik Retrograd Cholangio Pankreotografi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kelimedir. Endoskopik yolla safra yollarının aktığı bölgeye kadar gidilerek buradaki safra yolu çıkışına kateter konularak ve içeri röntgende görülebilen sıvı kontrast madde verilerek safra yollarının görüntüsü elde edilir.Böylece safra yollarının içerisinde taş olup olmadığı, herhangi bir tümörün baskısı olup olmadığı anlaşılır.

ERCP ile Hangi Tedaviler Yapılabilmektedir ?

 • ERCP ile, safra yollarında tıkanmaya neden olan taşlar çıkartılabilir.
 • Tıkanmaya neden olabilen ampulla vater adenomları kesilerek koledok çıkış ağzı açılabilir. 
 • Tıkanmaya neden olabilen pankreas başı tümörlerinde hastayı ameliyata hazırlar iken yükselmiş bilirübinler değerlerinin azaltılarak ameliyat riskini düşürmek için geçici nazobilyer direnaj kateterleri takılabilir. 
 • Başka bir tıkanma sebebi olabilen ve ameliyat edilemeyecek durumdaki ileri seviyedeki pankreas başı tümörlerinde, safra yolları tümörlerinde safra akışını sağlamak için kalıcı stentler takılalabilir. 
ERCP

Safra Yolu Tıkanmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Koledok içerisine düşen veya burada oluşan safra taşları
 • Ampule vater tümörleri
 • Pankreas başı tümörleri
 • Kronik pankreatit
 • Safra yolları tümörlerin
 • Safra kesesi alınması operasyonları sırasında yanlışlıkla ana safra kanalının bağlanması
 • Mirizzi sendromu –> akut safra kesesi iltihabının safra yollarına basması sonucu oluşur.

ERCP Neden Yapılır?

Önceki yıllarda ERCP, sadece safra yollarındaki patolojilerin tanıları koymak amacıyla da yapılırken, artık günümüzde bunun için MRCP veya endoskopik ultrason tetkikleri almıştır. ercp artık günümüzde sadece tedavi amaçlı yapılmaktadır.

ERCP’nin en çok kullanıldığı yer günümüze safra yollarındaki taşların yaptığı tıkanma sarılığı sorunlarıdır. Safra yollarındaki taşlar genellikle safra kesesinden bu yola düşerek oluşurlar. Bununla birlikte özellikle safra kesesi daha önce alınmış olan kişilerde safra yollarının kendisinden zaman içerisinde de gene yeni taşlar oluşabilmektedir.

Safra yollarına taş düştüğü zaman taş safra yollarının çıkış ağzına doğru ilerler. Ve buradan ince bağırsağa geçmek ister. Normalde safra yolları ince bağırsağa aktığı yere yaklaştığında pankreas bezi içerisinden gelen ana kanalı ile birleşir. Sanki iki nehir birleşim tek bir ağızdan dışarı akar gibi ince barsak içerisine boşalırlar.

 Dolayısıyla safra yollarına düşen bir taş çıkışa geldiği zaman ve buradaki dar çıkışı geçemediği takdirde hem safra yollarını hem de pankreas kanalını ikisini birden tıkamış olur.

Safra yolu anatomisi

Safra yollarının ince bağırsağa açıldığı yere papilla denmektedir. Papilla ince barsaktan bakıldığında, tıpkı bir meme başı gibi görülmektedir. Ortasında çok küçük belli belirsiz bir kanal ağzı seçilebilir. Bu kanaldan çok az içeri geçildiğinde safra yolları ve pankreas kanalının birleştiği Ampulla vater adı verilen boşluk mevcuttur. Taşlar bu bölgeye oturarak her iki kanalı tıkayabilmektedir.

papilla
Ercp nedir

Papilla , safra kanalı ve pankreas kanalının birleşerek tek ağız olarak ince barsağa aktığı yerdir.

Ana safra yolunun adı, koledok kanalıdır veya ana safra kanalı denilebilir. Koledok, taş ile tıkandığı zaman, içerisinden geçerek ince bağırsağa ulaşması gereken safra sıvısını boşaltamayacağından dolayı, safra sıvısı içerisinde bulunan bilirübin denilen madde karaciğer içerisinde küçük safra kanallarına geçirilemez. safra yollarına atılamayan bu maddeler kana geçmeye başlar. 

Kanda Bilirübin seviyesinin yükselmesi ise başta cilt ve göz olmak üzere tüm vücutta sararmaya yol açacaktır. Buna tıkanma sarılığı denir.

İşte ERCP safra yollarında özellikle taş gibi tıkayıcı durumlarda alt ucu papillotom denilen cihazla kesip genişletmeyi sağladığı gibi balon veya basket şeklindeki kateterlerle safra yolunun içinden bu yabancı maddeleri de çıkarır.Aşağıda kendi yaptığım bir ercp de bu işlemlerin videosu bilgi amaçlı gösterilmekte ve anlatılmaktadır.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz diğer sitemize göz atabilirsiniz. ercpnedir.net

Bizimle iletişime geçin

ERCP Videoları

Abone olunuz
Bildir
guest
80 YORUM ve SORULAR
En eskiden
En yeniden En çok oylanan
Inline Feedbacks
View all comments
Faysal Eriş
Faysal Eriş
1 yıl önce

Benim karnımın sol taraftaki böbrek kısmında ağrı mevcut daha önceleri karın şişkinliği yaptı ultrason çekindim bana milimlik bir taş olduğu söylendi şimdi her iki böbrek arası sırtımda sancı var safra kesesindeki taştan mı kaynaklanıyor bilgilendirebilir misiniz acaba ne yapabilirim saygılar

Faysal Eriş
Faysal Eriş
1 yıl önce

Evet hocam safra kesemde milimlik bir taş olduğu söylendi saygılar.

ÖNER
ÖNER
1 yıl önce

Hocam merhaba, Babam pankreas ve karaciğerdeki anormal ultrason görüntüleri sebebiyle ERCP uygulamasına tabi tutulacak. Şu an bilirubin yüksek ve sarılık var. Ancak doktorlar 3 gün sonraya randevu verdi ve safra yollarının tekrar ultrason ile görüntüleyip dar olduğunu sebep gösterdi. Bu geciktirme işlemi ve sarılığın devam etmesi bir problem oluşturur mu?

ÖNER
ÖNER
1 yıl önce

Hocam merhaba,

Kan değerlerinin ve ultrason sonuçlarını gönderiyorum. Teşekkürler.

549c594f-1232-48c5-ba16-2ce7797bde9e.jpg
Ali
Ali
1 yıl önce

Iyi gunler hocam ben tikanma sariligi gecirdim bunun sonucunda ercp ile tasi aldilar sarligimda gecmek uzere ilac kullaniyorum lakin 4 6 hafta sonra safra kesen alinacak dediler, sorum aldirmasam olurmu toplam 3 tane tas vardi cikardilar taslari?

Ismet
Ismet
1 yıl önce

Safra kesesinden 7 mm çapında bir taş kanala düşmüş 3-5 gün önce. ERCP yöntemi ile tasi aldırmak istiyorum. emekli emniyet müdürüyüm. Operasyon için kaç tl ödemeliyim?

Yasemin
Yasemin
11 ay önce

Takilan stent ne kadar kalabiliyor

Yasemin
Yasemin
11 ay önce

Safra kesemdeki taşlar ağrı yapmıyor sadece tıkanma yaptığı için plastik stent takildi ben safra kesemin alınmasını istemiyorum eğer problem olmayacaksa tikanmayi önlemek.icin.sizon ömür boyu kalan stentten taktirsam tedavi açısından sakınca.olisturu mu çevremde safrasini aldiranlar var ve birtakım.problemler yaşıyorlar ben şuan da stent varken hiç sıkıntı yaşamadim

Gülendam
Gülendam
10 ay önce

ercp teşhisi konulan hasta ne kadar bekleyebilir

Nevin Ergün
10 ay önce

Merhaba Hocam. Annem 90 yaşında. Çektirdiğimiz BT sonucunda Ampulla vateri düzeyinde lümene papiller uzantı gösteren hetorejen-hipodens kontraslı kesitlerde hetorejen kontrast tutulumu gösteren kitle lezyon mevcut olup bulgular ampulla vateri tm yönünden anlamlıdır. Sonucu çıktı. Sizin görüşlerinizi rica ediyorum ERPC gerekli mi.

Seda
Seda
10 ay önce

Merhaba ben ablam için yazıyorum ablam kolon kanseri oldu ameliyat oldu ve atlattı koltukalti lenf bezlerindeki için kemoterapi görüyordu karaciger ve akciğere sıçradı tedavi görürken iyiye gittiği söylendi akciğer temizlendi hatta kemoterapi süresi kısaltıldı onun yerine ağız yoluyla alınan bir ilaç verildi ve karaciğerde yakma işlemi uygulandı o işlemden sonra sarılık ağrı ve kaşıntı hissetmeye başladı ercp uygulanacağı söylendi ve safra yollarına stend takıldı ve eve gönderildi devlet hastanesinde tedavi görüyor ve doğru düzgün bir bilgi verilmiyor hocam durumu nedir sizce ?

Screenshot_20201202-014831.png
Seda
Seda
10 ay önce

Hocam ben araştırdım stend takılması artık yapabilecek bişey olmadığı zaman takılıyor deniyor öyle bir durum söz konusu olmayabilirmi

Seda
Seda
10 ay önce

Durumu kötü mü yani

Felicia cakir
Felicia cakir
10 ay önce

Merhaba hocam,
Kızım 23 taşında ve koledokda taş var ve intrahepatik yolarda taş göründü !
Bu durumda nasıl bir tedavi olabilir ?
Teşekürler

655080D9-FA37-418C-89C0-9F337F5E4785.jpeg
Ebru
Ebru
10 ay önce

Doktor bey merhaba, annemin safra kesesinde ve safra yollarında taş olduğu saptandı. Şiddetli mide ağrısı ile salı gecesi mide ağrısı şikayetiyle hastaneye gittik bu tanıyı koydular, ertesi gün ercp işlemi uygulandı ve safra yollarına stent takıldı, 2 gece hastanede kalıp taburcu olduk lakin annemde ara ara şiddetli mide ağrısı atakları gelişiyor. Bu durum normal mi?

Çilem
Çilem
9 ay önce

Hocam merhaba benım babama da ercp yapılması gerekıyo engellı babam ücreti sorucaktım

Begüm Kızılay
Begüm Kızılay
9 ay önce

Ercp yapıldıktan ne kadar zaman sonra safra kesesi ameliyatı yapılabilir

Yasmwin
Yasmwin
9 ay önce

6 ay önce tıkanma sariligina bağlı ercp yaptirdim plastik stent takildi saframda çok sayıda küçük taşlar var yarın stenti çıkaracaklar ertesi gün safrayı alacaklar safra kesemi aldırmak istemiyorum ercp ile stent koyularak genişleme olmamış mıdır cikarildiginda küçük taşlar tıkanma yapmadan bagirsaktan düşmez mi safra kesesi alınınca safra direk mide ve bağırsaga aktiyor ve mide problemlerine yol aciyormus lütfen bilgilendirir misiniz

recep
recep
9 ay önce

hocam abim 44 yasinda kolon kanseri karacigerde sicramis 4. evre 2 yildir kemoterpi aliyo safra kesesinde tas var karacigerdeki tumorden dolayi amaliyat edemiyolar kateder taktilar oda cok agri yapiyo sarilikta oldu siz ne onerirsiniz hocam yapilacak birsey varmi

Faruk
Faruk
8 ay önce

Abim bugün ercp oldu ve tam 12 saattir çok şiddetli ağrıları var stent takılmış ama yarın tekrar çıkarılacakmış bu kadar ağrı olması normalmi ayrıca takılan stent neden ertesi gün çıkartılır amilaz ve lipaz değerleri yüksek çıkıyor hala öngörünüz nedir

Mehmet Coşgun
Mehmet Coşgun
8 ay önce

İyi günler dilerim. Yapılan işlem ve süresi hakkında bilgi almak istiyorum.

Turgay
Turgay
7 ay önce

Hocam hayırlı günler.esimde metestaz var.bikurubin 15 e kadar yükseldi.ercp olursa sarılığı kaç günde geçebilir.tesekkurle

Zeynep
Zeynep
7 ay önce

Merhaba benim safra kesesinde taş var tedavisi varmı

Nihal Varol
Nihal Varol
7 ay önce

Merhaba, babama 1 sene önce safra yolu tıkanıklığı teşhisi konuldu. 3 kere ercp işlemi uygulandı fakat yolların dar olduğu ve yapısal bozukluk olduğu söylendi 3 ercp işlemi de başarısız sonuçlandı. Aylarca sarılık enfeksiyon nedeniyle hastanede Yattı antibiyotik tedavisi gördü. Sonuç alamadık. Ama babamın şikayetleri devam ediyor. Ara ara şiddetli karın ağrısı şişkinlik üşüme titreme kaşıntı atakları oluyor 2, 3 gün halsiz düşüyor. Sizce tedavisi varmıdır ercp yapılamayan durumlarda nasıl bir tedavi uygulanabilir. Teşekkürler.

Semra
Semra
7 ay önce

Merhabalar doktor bey size sorum babam safra yolu kanseri şu an metal stend takıldı yaklaşık 5 aydır yalnız sağ tarafında karın üst bölgesinde şişlik var elede sert geliyor nedir acaba doktora götüremiyoruz korkuyoruz nedir şişlik doktor bey yardımcı olur musunuz.

Merve örgen
Merve örgen
6 ay önce

Hocam merhaba annem için yazıyorum yaklaşık 8 sene önce kapalı ameliyat oldu safra kesesi alındı 3 sonra şiddetli ağrılarla hastaneye götürdük bir deliğin ağzı açık unutulmuş ve vücuda zehir yayılmıştı tekrar açık ameliyat yaptılar. Ve sonralarında ara ara taş oluştu müdahale ile taşları aldılar şimdi de taş ve iltihap ve safra yolunda genişleme varmış mideye hortum salıp taşları alacaklarını söyledi doktorlar. Bende endişeleniyorum annem için ne yapmamız gerekir ?

Prof. Dr Yusuf AKCAN
Yönetici
Reply to  Merve örgen

sanırım bahsettiğiniz ERCP işlem. test sonuçlarınız şikayetleriniz ve görüntüleme bulguları ile gerekiyorsa Elbette yapılmalıdır

Nilgün şimşek
Nilgün şimşek
6 ay önce

Hocam merhaba,bana safra yollarındaki taştan dolayı ercp yapılıp stent takıldı.Safra da 1 tane taş olduğu için safra ameliyatı olmam gerektiği söylendi.Peki safra yoluna takılan stent acaba ameliyat esnasında mı çıkarılır yoksa tekrar ercp yapılarak çıkarılacak?cevaplarsanız çok sevinirim.

Prof. Dr Yusuf AKCAN
Yönetici

Stentin niçin takıldığı da önemli. herhangi bir darlık için takıldı ise belli bir süre durması istenir üç ay olabilir. sadece taş olayı ise ameliyattan bir süre sonra normal endoskopi ile kolayca çıkartılabilir. ameliyatı yapacak olan cerrahın ne istediği önemli. Bazıları işlemden önce çıkarılmasını isteyebiliyor

Gülferen Arı alpöz
Gülferen Arı alpöz
6 ay önce

Slm hocam annemin 2 yil.once safra kesesi asiri camurdan dolayi alindi bu hafta asiri agri ile hastaneye kaldirdik sarilik bulanti kusma olustukasintisi basladi konulan teshiş önce safra kanallarinda koledok tm68×22mm cikti tumor diye nitelendirdiler baska bir hastaneye gittik orda karacigerine hortum salindi pis kani aktma ve safra kanali girisine alt ust stent takildi 20 gun sonra gelin ercp islemi yapilacak dendi safra kanalinda cok buyuk tas oldugu tespit edildi ama altinda yatani aciklamadilar 3 4 seaans yapilcagini kirmaya calisacaklarini soylediler ama kirilmasinada pek umit vermediler boyle birsey mumkunmu ve ameliyat icinde cok zor oldugunu ve cok basarili olunamiyacagini belirttiler hem hasta acisindan kronik bazi rahatsizligindan dolayi hemde dar olan safra kalanindaki tasin cok buyuk olusundan dolayi annem 63 yasinda ve tedavisi mumkunmu dedikleri gibi zor surecmi ve stentten sonra 20 gun ara verilmesi dogru kararmi crp bilirubin gamma tedavi surecinde cok olmasada yavasca dusese gecti sizin bu konuda gorusunuz nedir hocam

Prof. Dr Yusuf AKCAN
Yönetici

ERCP ile metal stent takılması değerlendirilmelidir

Gülferen Arı alpöz
Gülferen Arı alpöz
4 ay önce

Oncelikte cok tsk ederim hocam cevabiniz icin o islem yapildi ve geri söküldü takilan stentler enfeksiyon olusturdu ameliyati iptal oldu enfeksiyon duzelene kadar kisaca hastane enfeksiyonu kapmisiz hocam hastamizda mecbur ameliyat kararina dustu enfeksiyonu asmamamiz lazim oncelikle

Aysun
Aysun
6 ay önce

Hocam merhaba benim annem Temmuz 2019 da Hipec uygupandi.Mide tamamen alindi.Ve sonrasinda safra tikanikligi yasadik.Girisimsel radyoloji PTK ile tikanikligi gecemedi.2 Katater ile yasiyor.Onkolojik acidan cok iyi gidiyoruz ama kateter enfeksiyonlari hayatimizi tehdit ediyor.Midesi olmayan hastalarda ERCP denenebiliyormu?
Cevap yazarsaniz cok sevinirim?

Prof. Dr Yusuf AKCAN
Yönetici
Reply to  Aysun

ameliyat raporunuz ve mrcp sonuçları ile değerlendirildikten sonra çift balon enteroskopi bu tip hastalarda ERCP için faydalı olabilir.

Dilek Ünser
Dilek Ünser
3 ay önce

Hocam merhaba , safra kesemde 7,5 mm ve 7,1mm iki tane taş mevcut . Bu taşların safra kesem alinmada , ercp yöntemi ile alınması mümkün mü ? Teşekkürler

Gülçin
Gülçin
3 ay önce

Hocam eşimin kardeşi kas hastası oyüzden ameliyat onun için risk içeriyor bu ercp yöntemi ile safra kesesi taşları alınabilirmi ?

IMG-20210623-WA0019.jpg
şahin
şahin
3 ay önce

hocam iyi günler annemin safra yolları tıkalı daha önce ercp olduk stent takıldı ama doktor tümörden şüphelendi patoloji aldı temiz geldi sonra başka bir doktora eus olması için yönlendirdi eus olurken onikiparmak bağırsağı delindi ve çok acil ameliyata alındı şuan bilirubin değerleri yine yüksek ercp olması gerekiyor diyor doktorlar siz ne önerirsiniz hasta ercp olmak istemiyor ameliyat olmulup safra alınmasını istiyor korkuyor yine delinmesinden çıkmaza girdik ne yapabiliriz

Emre dal
Emre dal
3 ay önce

Merhaba hocam safra kesesinde tas vardi esımin kanala dustu ve ercp yoluyla tasi aldilar stent takildi fakat cok agrisi oluyor bu normal mi bide neler iyi gelir bu agrilara

Ayşen
Ayşen
3 ay önce

İyi günler babam 9 haziranda kapalı olarak safra kesesi ameliyatı oldu dr safra kesesinin karaciğere yapışık olduğunu fakat başarıyla aldığını söyledi Ameliyattan sonra direne gelen sıvı kesilmedi bu arada crp oldukça yükseldi antibiyotik tedavisiyle düşürüldü yalnız kaçak olduğu söylendi ercp yapıldı fakat safra kanalında kaçağın olduğu yere geçilemedi tıkanıklık var denildi ptk yapılıp kaçak kapandı dendi ve bir diren daha takıldı ve tekrar bir operasyon gerektiği söylendi yalnız ilk ameliyat üzerinden 8 hafta geçmesi gerekiyormuş şu an beklemedeyiz iki tane diren var ameliyatta takılan direnden bazen hiç gelmiyor bazen ikisindende sıvı akımı devam ediyor günlük 400-450 cc şu an kan tahlillleri normal seviyede tıkanıklığın ne olabileceği hakkında bir şey söylenmedi ercp ve emar gibi yöntemlerle bu tıkanıklığın ne olduğu tespit edilemez mi bu tıkanıklık ne olabilir dr hatasından kaynaklanmış olabilir mi bundan sonra nasıl bir yol izlenecektir bu tıkanıklık nasıl tedavi edilecektir bu konuda bilgilendirirseniz çok teşekkürler bir de çok fazla iştahsızlık var bu konuda ne yapabiliriz

Aylin balota
Aylin balota
2 ay önce

İyi günler hocam, anneannem 77 yaşında, safra kanalında taş var ve ercp uygun görülmüştü şu anda safra kesesinde çamurlaşma da var akut kolesistit tanısı konuldu, sonuçlarını değerlendirerek izlememiz gereken yol hakkında bilgilendirir misiniz, saygılar

Satılmış karaziyan
Satılmış karaziyan
2 ay önce

Safra kesesi hidropik görünümdedir.koledok dilatedir koledoktistalinde yaklaşık 1 cm çaplı nodüler tarzda yumuşak doku dansite artışı yoğunlaşmış safra çamuru yada neoplazik sürece ait olabilir.intrahepatif safra yollarında dalitasyon ve hava izlenmiştir. Pankreatik kanalda hafif genişleme mevcuttur.pankreas çevresi yağlı doku da minimal kirlenme erken dönem pankreatit açısından kuşkuludur. Hocam bu durumda ercp yaptırsak uygunmudur…

Satılmış karaziyan
Satılmış karaziyan
2 ay önce

Hocam tomografiye göre ercp yapılabilir mi ameliyat demişlerdi

20210801_131331.jpg
Umut
Umut
2 ay önce

İyi günler hocam , 4 yaş çocuk içiN ERCP uygun mudur?

Emine taştemir
Emine taştemir
1 ay önce

Hocam. Merhabalar. Anneme dün safra kesesi kanala düşen taş nedeniyle ercp işlemi yapıldı. Hastaneden 2 3 saat sonra ayrılabilirsiniz denmesine rağmen annemde üşüme, sıtma, istifra, mide bulantısı gibi komplikasyonlar oldu hastaneden çıkış verilmeden tahliller tekrar yapılıp, tekrar röntgen çekildiğinde kanala tekrar taş düştüğü için olduğunu söyledi, doktor. Bugün tekrar ercp işlemi yapılıp stem denen bişey taktılar, kanala tekrar taş düşmesin diye. Şu an yeni çıktı işlemden ve midede ağrısı çok var ve yine bulantı var bunlar normal midir? Yanlış bir yol mu izlendi? Cevap verirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

Hülya Akyürek
Hülya Akyürek
1 ay önce

Annemin pulmoner embolisi var
bu yöntemle safra kesesi taşı alınsa müdahaleden sonra diğer ameliyatlarda olduğu gibi emboli atma ihtimali olur mu ?
Teşekkür ederim.

melis
melis
20 gün önce

Merhaba,

babamda kolon ca tanısı konuldu ve karaciğer metastazı bulunmakta.18 tane kemoterapi alındı ve kolon tamamen temizlendi. Şuan sadece karaciğerde var anca kaplamış durumda.Daha sonra Tare tedavisi uygulanacaktı ancak değerleri yüksek olduğu için önce billirubin değerlerin düşmesi gerektiğini söylediler.Karaciğerin safraya baskı yaptığı bilgisini aldık. Renkli mr çekildi sonuc bekleniyor ancak yapılan ultrasonda ercp işlemi için ilk tanı uygun olmadığı söylendi.Eğer ercp yapılamazsa nasıl bir tedavi yöntemi izlenebilir? Başka bir yolu hiç yok mudur bu değerleri düşürmenin.Şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim .

Scroll to Top