Fibroscan Nedir? Neden yapılır?

fibroscan nedir

Fibroscan Nedir?

Fibroscan testi, karaciğer hastalıklarına bağlı karaciğer fibrozisi veya skar oluşumunun invaziv (cerrahi) prosedürlere gerek kalmadan teşhis edilmesine olanak sağlayan modern bir yöntemdir. Ayakta tedavi Fibroscan testi, uygun, ağrısız olması ve doktorların karaciğer hasarının durumunu biyopsisiz, cerrahi olmayan yöntemlerle tespit edebilmesi sebebiyle düzenli karaciğer muayenelerinde tercih ettiği bir yöntem haline gelmektedir.

Günümüzde fibroscan’in de üst modelleri geliştirilmiştir; bkz. SW Elastografi. Kliniğimiz bu yöntemleri Türkiye’de kullanan ilk kliniklerden birisidir.

Aşağıdaki kalıcı karaciğer bozukluklarından herhangi birine sahipseniz karaciğer taraması yaptırmanız tavsiye edilir:

 • Otoimmün Hepatit
 • Siroz
 • Genetik Hastalıklar (Hemokromatoz ve Wilson Hastalığı gibi)
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Alkolik Karaciğer Hastalığı
 • Alkolsüz Steatohepatit (NASH)
İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents

  Fibroscan Nasıl Yapılır?

  fibroscan nasıl yapılır
  • Randevu saatinizden 15 dakika önce hastanede bulunmalısınız.
  • FibroScan herhangi bir sedasyon(anestezi) gerektirmemektedir. Teste kendi aracınızla gidip gelebilirsiniz.
  • Randevunuz yaklaşık 30 dakika sürecektir.
  • Fibroscan incelemesi esnasında, sağ kolunuzu başınızın arkasına kaldırılmış ve sağ karın bölgeniz açıkta olacak şekilde sırt üstü yatacaksınız (Bol giysiler giyilmesi tavsiye edilir).
  • İnceleme bölgesine su bazlı bir jel sürülür, ardından karaciğerinizin üzerine prob gezdirilerek istenilen bölgelerden ölçümler alınır.
  • Ölçüm sırasında herhangi ağrı veya acı hissetmezsiniz.
  • Ölçümde elde edilen veriler size işlem sonrasında size açıklanır.

  Fibroscan Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Çıkar?

  Fibroscan sonuçları esasında işlem esnasında çıkmaktadır. Sonuçların yorumlanması için doktor randevunuzu beklersiniz.  İşlemi yapan doktor eğer bir gastroenterolog ise işlem esnasında doğrudan bilgilendirilirsiniz ve herhangi bir bekleme yaşanmaz. Ölçüm sırasında ve sonrasında doktorunuz size değerler hakkında gerekli açıklamaları yapacaktır.

  Fibroscan hakkında sık sorulan sorular

  FibroScan nedir? Karaciğer Taraması nedir?

  Fibroscan nedir?” veya “Fibroscan neyi gösterir?” sorusunun cevabı

  Fibroscan, karaciğerinizin durumunu belirlemekte kullanılan tıbbi cihazın adıdır. Genellikle “fiber tarama”, “fibro tarama” ve “fibro karaciğer taraması” ile karıştırılan Fibroscan terimi, aynı zamanda FibroScan karaciğer testinin kendisini ifade etmek için de kullanılır.

  Doktorunuz karaciğerin fibroscan’ini öneriyorsa, muhtemelen karaciğerinizin sağlığını değerlendirecek ve karaciğer hasarının veya karaciğer hastalığının varlığına ve boyutuna işaret edebilecek karaciğer fibrozunu tespit edecektir. Fibroscan, karaciğer sertliğini ölçmek için elastografi adı verilen gelişmiş ultrason teknolojisini kullanır.

  Karaciğer sağlığınızın durumunu, karaciğerdeki yağlanmayı ve fibroz doku miktarını ölçmeye yarayan hızlı, kolay ve invaziv olmayan bir muayenedir.

  Hakkındaki Videoyu Oynat Fibroscan Nedir

  Fibroscan Neden Yapılır?

  Fibroscan karaciğer taraması, karaciğeri etkileyen aşağıdaki gibi hastalıkların teşhisine veya bu hastalıkların takibinin yapılması için kullanılabilir:

  • Yağlı karaciğer hastalığı: Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında (NAFLD), karaciğer hücrelerinde aşırı miktarda yağ depolanır ve bu da karaciğerinizde hasar gelişmesi riski oluşturur.
  • Alkolik karaciğer hastalığı: Alkolik hepatit olarak da bilinen bu hastalık, karaciğerinizin işleyebileceğinden fazla alkol içmenin neden olduğu karaciğer hasarıdır. Karaciğer yetmezliğine yol açabilecek ciddi yaralara (siroz) neden olabilecek iltihaplanmalar oluşturur.
  • Alkolsüz steatohepatit (NASH): Yağlı karaciğerden daha agresif olan ve siroz da dahil olmak üzere karaciğer hasarına neden olan ve karaciğer yetmezliğine yol açabilen bir NAFLD formu.
  • Viral enfeksiyon: Karaciğer, Hepatit B virüsü (HBV) veya Hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte olduğunda, karaciğer iltihabına neden olur ve sizi siroz veya karaciğer kanserine yakalanma veya karaciğer yetmezliği riskini artırır.
  • Hemokromatoz: Karaciğer de dahil olmak üzere organlarınızda aşırı miktarda demir depolanır; bu demir vücut için toksik hale gelebilir ve karaciğer hasarına ve yaşamı tehdit eden diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
  • Fibroscan testi, karaciğer nakli sonrası hastaların karaciğer sağlığını takip etmek için de kullanılabilir.

  Fibroscan’de Nelere Bakılır?

  FibroScan ile karaciğer sertliği ölçülür; bu, yara dokusu olup olmadığını gösterirken aynı zamanda scar dokunun miktarını ve hangi aşamada olduğunu da ölçmeye yarar.

  Karaciğerde ilk aşamalarda oluşan yara dokusuna fibrozis, daha ileri yara dokularına ise siroz denir.

  FibroScan ile karaciğerin dokusuna bakılır. Yağlanma ve yara dokusu olup olmadığına varsa hangi seviyede olduğuna bakılır.

  Fibroscande elde edilen sonuçlar ne anlama gelir

  Fibroscan sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa size en iyi açıklamayı doktorunuz yapacaktır. Ancak genel olarak fibroscan testi size bilgileri sağlar:

  Cap Skoru: Karaciğerinizdeki yağlanma miktarını metre başına desibel (dB/m) cinsinden CAP skoru ile ölçülür ve steatoz derecenize (S1, S2 veya S3) karşılık gelir. CAP skoru ne kadar düşükse karaciğerinizin yağ değişimi oranı o kadar düşük olur ve karaciğerinizin sağlıklı olduğunu gösterir. %5 veya daha düşük bir CAP puanı sağlıklı bir karaciğeri gösterirken, steatoz derecesi S1 olan kişilerde bu oran %5 ila %33 arasındaki bir CAP puanı ile ölçümlenir. Bu hafif yağlı bir karaciğeri gösterir. Bundan daha yüksek steatoz dereceleri, orta ila şiddetli karaciğer yağlanmasına ve daha fazla karaciğer hasarına işaret eder.

  Fibrozis Skoru: Karaciğerinizdeki scar doku miktarına bağlı olarak kilopaskal (kPa) cinsinden bir fibroz puanı alırsınız. Skor ne kadar düşük olursa, karaciğerinizde o kadar az yara izi vardır ve karaciğerinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Sağlıklı bir karaciğerde bu sayı 2 – 6 kPa aralığındadır. F0 ile F1 arasında bir fibroz skoru, karaciğerinizde scar doku olmadığını veya karaciğerde hafif yara dokusu olduğunu gösterir. En yüksek puan, F4’tür. İlerlemiş karaciğer skarını veya sirozu gösterir.

  Karaciğerinizin sağlık durumunu tek başına fibroscan testi belirlemekte yeterli olmayabilir. Bununla beraber doktorunuz sonucunuza bağlı olarak kesin teşhis için ek olarak kan testleri, görüntüleme taramaları veya biyopsi gibi testler isteyebilir.

  Ultrason ile Fibroscan Aynı Şey Midir?

  Fibroscan karaciğer taraması, esasen karaciğerin ultrason çekimidir. Fibroscan ileri ultrason yöntemi olan elastografi teknolojisini kullanmaktadır. Fibroscan’in üst versiyonunun adı SW Elastografidir.

  SW elastografi ve fibroscan’in uygulama şekli hemen hemen aynı şekildedir. Ancak kullanılan teknoloji sayesinde SW Elastografi daha net ve doğru sonuçlar vermektedir. 

  Gastroenteroloji ünitemizde fibroscan’in üst versiyonu olan SW Elastografi teknolojisi kullanılmaktadır.

  Fibroscan İçin Hazırlık Nasıl Yapılır?

  Fibroscan hazırlığı basit ve kolaydır. Karaciğer fibrozis testinden önce en az 3 saat aç kalmanız ve bu süre zarfında yalnızca berrak sıvılar almanız gerekir.

  Karnınızın sağ üst kısmını muayene etmesine imkan verecek şekilde hareket ettirilebilen rahat kıyafetler (örn. gömlek, bol elbise) giymelisiniz. Dar kıyafetler giymeniz işlemin yapılmasında zorluk yaşatacaktır, bu sebeple gastroenteroloji muayenesine gelirken rahat kıyafet tercih etmenizde fayda var. 

  Bunun dışında muayeneden önce en azından bir on dakika kadar dinlenmiş olmanız gerekir. Bu sebeple işlemden 15 dakika öncesinden hastanede bulunmanız gerekir. Ölçümün doğru sonuç vermesi için kişinin dinlenik durumda olması gereklidir.

  Fibroscan Ağrılı mıdır? İşlem Süresi Ne Kadar?

  Fibroscan testi esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmezsiniz. Geleneksel biyopsi yöntemine göre en öncemli avantajlarından biriside zaten budur. Cerrahi bir işlem değildir. Doktorunuz bir prob vasıtasıyla cildinizin üstünden karaciğerinizin görüntülemesini ve ölçümlemesini gerçekleştirir. 

  Ünitemizde fibroscan’in bir üst versiyonu olan SW Elastografi kullanılmaktadır. Bu işlemin süresi 10dk kadar sürebilmektedir. Toplam muayene süreniz 30dk civarında sürecektir.

  Fibroscan vs SW Elastografi

  Öncelikle bilinmesi gereken şey Fibroscan’in de bir Elastografi yöntemi olduğudur. 

  Günümüzde en güncel ve yeni metodun adı SW Elastografidir. Uzun yıllar fibroscan kullanılması ve daha yaygın olması sebebi ile ismi çok fazla bilinmese de aslında fibrosca’nin üst modelidir. 

  Aşağıdaki tabloda bu iki yöntem arasındaki farkları görebilirsiniz.

  Fibroscan SW Elastografi
  Uzun yıllardır var, bir önceki nesil, nisbeten ucuz Daha yeni teknoloji, niseten pahalı
  A-mod ultrason kullanılır, ölçüm alınan yer görülmez B-mod ultrason kullanılır, Ölçüm yapılan alan net bir şekilde görülür.
  Teknik başarısızlık oranı daha yüksek Daha yüksek doğruluk ve teknik başarı
  Şişmanlarda ek olarak özel prob olması gerekir. Şişmanlarda teknik başarı etkilenmez.
  Karında assit sıvısı varlığında da yapılamaz. Karında assit sıvısı varlığında da yapılabilir.

  Fibroscan Fiyatları

  Fiyat karşılaştırmasında fibroscan SW Elastografiden nispeten daha ucuzdur. Ancak teknik anlamda dezavantajlıdır. 

  Özel hastanelerde Fibroscan veya daha doğru kullanımıyla elastografi fiyatları işlemin hangi teknoloji ile yapıldığı nerede yapıldığı ve hekimin yetkinlik seviyesine göre değişkenlik gösterir. Fiyat aralığı doktor muayenesi ile birlikte 5000 tl ile 15.000 tl arasında değişebilmektedir.

  Sosyal medyada bizi takip edin

  prof. dr. yusuf akcan
  Prof. Dr. Yusuf AKCAN
  Gastroenteroloji Doktoru
  Çalışma saatleri
  Haftaiçi 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 14:00
  Pazar Kapalı
  Randevu & İletişim

  Diğer Yazılar

  Scroll to Top