Gastritler genel olarak mide iç yüzeyinin yani mide mukozasının iltihabi hücreler tarafından zarar görmesi olarak tarif edilebilir. Kısaca mide yüzeyi iltihabı denebilir.

Helikobakter pylori denilen ve midede barınabilen tek mikrop gastritinde en sık sebebidir. Bunun dışında sık kullanılan ağrı kesicilerle aspirin gibi ilaçlar mide yüzeyinde iltihaba neden olabilirler. Ayrıca alkol kullanımı alkollerin yüksek kimyasal çözücülüğü nedeniyle mide yüzeyine zarar verebilmektedir.

gastrit

Gastrit Belirtileri Nelerdir

Her zaman yakınma veya bulgu vermek zorunda değildir.

Ancak olduğu zaman

  • Yemek yediğinde mide de yanma dolgunluk hissi olabilir.  yemeklerden sonra şikayetler artabilir veya azalabilir 
  • Kazınma , kemirilme hissi
  • Bulantı
  • Kusma

Gastrit için risk faktörleri

Bakteriyal enfeksiyon

Helikobakter pilori insanlarda Dünya çapında görülen en sık enfeksiyondur. Biyolojik özellikleri nedeniyle midede barınabilen tek mikropları denilebilir.  eteğinden bu mikrobu taşıyan herkeste belirgin bir gastrit oluşmayabilir. Bakteriye karşı duyarlılığı belirleyen konakçının genetiği, diyet ve sigara gibi çevresel faktörler olabilmektedir.

Düzenli ağrı kesici kullanımı

Aspirin, ibuprofen and naproxen (apranax) gibi NSAİD grubu ilaçlar akut ve kronik gastrite sebep olabilir. Bu maddelerin kullanımı mide mukozasında koruyucu rol oynayan prostaglandin E yapımını engelleyerek mukozanın kanlanmasını bozar. mukozayı koruyan mukus tabakası üretimi kanlanma eksikliğinde dolayı yeterli olamaz. Bu durumda mide asidi veya safra gibi saldırgan sıvılara karşı mide yüzeyi savunmasız hale  gelerek tahriş olur. 

İleri yaş

Ileri yaşlarda midenin Mukoza kalınlığı daha incelmiş olmakta, atrofiye uğramaktadır. Bu ise, bu tip bir midenin dış etkenlere karşı daha hassas hale gelmesine neden olur. Ayrıca ileri yaştaki kişilerde helikobakter pilori sıklığı daha fazladı. Öte yandan otoimmun hastalıklar da bu yaş gruplarında daha fazla görülmesi nedeniyle otoimmun gastritlere daha fazla rastlanacaktır.

Aşırı alkol kullanımı

Alkol mide yüzeyini irrit eder ve erozyona uğratır. Bu ise bu bölgenin, mide asitine karşı daha dayanıksız olmasına sebep olur. Aşırı alkol tüketiminde akut gastrit gelişimi daha çok beklenir.

Stres

Büyük cerrahiler, travmalar, yanıklar ve şiddetli enfeksiyonlar akut gastrit oluşumuna sebep olurlar.

Otoimmun  reaksiyonlar

Diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi vücudun kendi savunma hücreleri mide yüzeyindeki hücrelere saldırıda bulunarak iltihap oluşumuna sebep olabilir.  Bu duruma otoimmun gastrit denmektedir. Tip 1 diyabet, Haşimato hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar sıklıkla eşlik eder. Otoimmün gastrit hastalarında yine sık görülen başka bir bulgu vitamin B12 eksikliğidir.

Diğer  risk faktörleri

HIV/AIDS, Crohn  hastalığı, parazit enfeksiyonlarda  gaz oluşumuna neden olabilir.

 

Mide rahatsızlıkları hakkında daha fazla bilgi ve başkalarının sorduğu soruları görmek için diğer sitemizi ziyaret edebilirsiniz. saglikdanis.com

DİĞER MİDE HASTALIKLARI

mide ülseri tanı ve tedavisi

MİDE ÜLSERİ

Mide Ülseri Nedir? Ülser mide yüzeyindeki örtü şeklindeki epitel dokusunun aşırı asit veya tahriş edici kimyasal nedeni ile soyulması, açılan yaranın derinleşmesi ile oluşan durumdur.

Daha Fazlası »
gastrit tanı ve tedavisi

GASTRİTLER

Gastritler genel olarak mide iç yüzeyinin yani mide mukozasının iltihabi hücreler tarafından zarar görmesi… Kısaca mide yüzeyi iltihabı…

Daha Fazlası »
Helikobakter pilori nedir

HELİKOBAKTER PİLORİ

Helikobakter Pilori Helikobakter Pilori Nedir? Helikobakter pilori midede asidinde barınabilen hemen hemen tek bakteridir. Bu mikrobun kendisini mide asidinden koruyabilecek doğal özellikleri olması nedeniyle mide

Daha Fazlası »
mide kanseri teşhisi nasıl konur

MİDE KANSERİ

Mide Kanseri Mide Kanseri Nedir? Mide kanseri midenin iç yüzeyinden yıllar içerisinde gelişir. Tam olarak kanser dokusu gelişmeden önce kanser öncüsü sayılabilecek doku değişiklikleri de

Daha Fazlası »
Abone olunuz
Bildir
guest

0 YORUM ve SORULAR
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top