Kalıcı Kilo Verme İçin Öneriler

Kalıcı kilo verme
  1. İnsülin Direnci varlığı araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.
  2. Hipotiroidi araştırın ve varsa tedavi ettirin
  3. Hava karardıktan sonra yemek yemeyiniz.
  4. Yemeğinizi hızlı yemeyi hemen bırakınız.
  5. Balondan sonra sıvı değil, katı ağırlıklı diyet tüketin.
  6. Uyku apnesi inatçı kilo alma nedenidir
  7. Azda olsa düzenli egzersiz yapmak

Kalıcı kilo verme ve Başarılı kilo vermede anahtarlar

Kilo vermede başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar aynı zamanda kalıcı Hayat stili haline getirilmelidir. Daha sonra verilen kiloların tekrar alınmaması için de aynı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

İnsülin Direnci varlığı araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

İnsülin direnci Kan testi ile ölçülür. HOMA IR olarak bilinen kan testi sonucu >2,5 üzerinde ise İnsülin direnci var demektir. İnsülin direncini düzeltmek için en çok kullanılan metformin grubu ilaçlardır. Bu vakalarda tedaviye eklenmelidir. İnsülin direnci olan kişilerde gıdaların etkili olarak yakılması zorlaşmaktadır. Onun yerine kolayca yağ deposuna gönderilmekte böylece kilo alma ve verememeye yol açmaktadır.

Hipotiroidi araştırın ve varsa tedavi ettirin

Tiroid bezi az çalışan kişilerde, istemsiz kilo alma ve ödem gelişmesi nedeniyle kilolarda artış gözlenmektedir. Kanda bakılan TSH testi ile tiroid bezinin çalışma düzeyi anlaşılabilir. TSH > 10 ise özellikle eutiroks, levotiorn veya tefor gibi tiroid hormonu ilaçlar ile replasman yani yerine koyma tedavisi doktorunuzca yapılmalıdır.

Hava karardıktan sonra yemek yemeyiniz.

Hava karardıktan sonra vücudumuzda salgılanan melatonin metabolizmayı yakıcı olmaktan ziyade depolayıcı olma yönüne çevirmektedir. Dolayısıyla hava karardıktan sonra gıda alımını durdurmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Televizyon karşısında farkında olmadan hesapsız ve ölçüsüz yapılan atıştırmalar istemsiz kilo alımının en önemli sebeplerindendir.

Yemeğinizi hızlı yemeyi hemen bırakınız.

Yemek yeme süresini uzatma: daha önce 15 dakikada yiyip masadan Kalkan bir kişi iseniz bunu 30-40 dakika ya uzatma yazınız. gerekirse lokmaları çiğneme sayınızı sayarak bunu sağlayınız. yemekleri hızlı tükettiğiniz zaman henüz sindirip duyma merkezine Hiçbir mesaj vermeden çok yoğun miktarda engelleyecek bir durum yoktur. yavaş yediğiniz takdirde ilk yedikleriniz bir süre sonra kana geçeceğinden doyma merkezine doygunluk mesajı verebilecektir.

Balondan sonra sıvı değil, katı ağırlıklı diyet tüketin.

Kalıcı kilo verme için balon takıldıktan sonra su serbest olmakla beraber sıvı ve yüksek kalorili içecekler tüketilmesi hastalarda mide balonuna rağmen kilo verememe sebebi olabilir. Katı gıdalar midede daha çok hacim kaplayacaklarından dolayı dolgunluk ve doygunluk hissini vereceklerdir. Ancak sıvılar mide balonunun kenarından geçerek kolayca eminelebileceklerinden dolayı doygunluk ve dolgunluk hissi yapmazlar. Bu da istemeden de olsa fazla kalori alımına neden olacaktır.

Uyku apnesi inatçı kilo alma nedenidir

Uyku apnesi çok fazla gözardı edilen ancak giderek kilo almaya ve insülin direnci gelişmesine iten sık görülen bir durumdur. Ayrıca kilo verdikten sonra tekrar hızlı kilo alma sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkabilir ve kalıcı kilo vermenize engel olur. Bu nedenle kilo ile mücadelede uyku apnesi gözden geçirilmeli, gerekirse cerrahi, gerekirse CPAP uygulamaları ile tedavi edilmelidir.

Kalıcı kilo verme İçin Azda Olsa düzenli egzersiz yapmak

Haftada 3 gün veya tercihen 5 gün yarım sat tempolu yürümek ve bunu düzenli yapmak bazal metabolizmayı artırmakta ve normal zamanda da kilo vermenizi sağlayabilen bir olaydır. Düzenli egzersiz kalıcı kilo vermede etkili bir yöntemdir.

Ayrıca düzenli egzersiz yapmak insülin direncini etkili olarak azaltan metodlardan birisidir. Buda kilo almamada veya verebilmede faydalı bir durumdur.

Daha fazla video için youtube kanalımı ziyaret edebiliriniz Profdryusufakcan/youtube

Bize müracaat eden ve kalıcı kilo vermede zorlanan kişiler için işlemlerden önce ön görüşme yapılır. Prof. dr Yusuf Akcan ile yapacağınız bu görüşmelerde kişiye hani işlem daha uygun olacak ise hastayla da istişare edilerek izlenecek yol haritası belirlenir. Daha sonra yapılacak işlem hakkında detaylı olarak bütün bilgiler paylaşılır ve sürecin nasıl ilerleyeceği anlatılır. 

Ortak belirlenecek tarihte işlem İstanbul Onkoloji Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde gerçekleştirilir. 

Mide balonu ve mide botoksu için Ön görüşme ücretsizdir iletişim sayfasından bize ulaşabilir yada ekranın aşağısında bulunan butonları kullanabilirsiniz.

Mide balonu ve mide botuksu hakkında daha detaylı bilgiler için,

https://profdryusufakcan.com/mide-balonu/

https://profdryusufakcan.com/mide-botoksu/

 

Abone olunuz
Bildir
guest

0 YORUM ve SORULAR
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top