Kolonoskopi İstanbul

Kolonoskopi Nedir?

Kalın bağırsaklar yaklaşık 1 metre uzunluğundadır. Değişik yaşlarda değişik hastalıklar olabilir. Hastalıkları tedavi edebilmek için öncelikli olarak tanı koymak gerekir. Tanı aşamasında en önemli yardımcımız kolonoskopidir. Esnek kıvrılabilen plastik Bir hortum şeklinde bir cihazdır kolonoskopi. Ucunda soğuk ışık kaynağı video kamera ve içinden biyopsi almak için veya başka amaçla aparatları geçirmek için boşluk şeklinde bir kanal da vardır. Bu cihaz ile tüm kalın bağırsağını incelenmesine kolonoskopi istanbul denir.
Kolonoskopi istanbul

Kolonoskopi Nasıl yapılır?

Öncelikle bir buçuk ya da iki gün kadar süren bağırsak temizleme işlemleri söz konusudur. Bunun için değişik müshiller kullanılır. Hazırlık süresi boyunca ağızdan katı bir şey yenilmez sadece sıvı diyetler tüketilir. Kolonoskopi işlemi sedoanaljezi dediğimiz bir uyutma şekli ile yapılır. Bu genel narkozdan farklıdır. Narkozda daha ağır bir uyutma söz konusudur. Solunum tamamen deprese olur ve hasta solunum cihazına bağlanması gerekir. Buna genel narkoz denir. Genel narkoz ameliyatlarda uygulanır. Kolonoskopi değilse kısaca analizi denilen daha hafif bir uyutma yapılır. Hastanın solunumu kendisine aittir. Ancak yine de işlemi hatırlamayacak kadar derin uyur. Kolonoskopi işlemi yapıldıktan sonra makattan girilerek kolonoskopi başlatılır. Tüm kalın bağırsak olarak gazla şişirilerek genişletilir ve yüzeyler incelenir.

Kolonoskopi Olacak Hastanın İzleyeceği Adımlar

İstanbul Kolonoskopi Diyeti
1.Adım: Kolonoskopi Öncesi diyet ve bağırsak temizliği
2.Adım: Kolonoskopi öncesi hazırlık
Uyutarak kolonoskopi istanbul
3.Adım: Hastanın sedoanestezi ile uyutulması
Kolonoskopi istanbul
4.Adım: Kolonoskopi işlemi
Kolonoskopi istanbul nasıl yapılır
5.Adım: İşlem sonrası istirahat

Kolonoskopi işlemi esnasında herhangi bir şey hissetmiyor işlem sonrasında da işlemle alakalı bir şey hatırlamıyorsunuz.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Bağırsaklarla ilgili şikayetler olan kişilerde bunun sebebini bulmak için kolonoskopi yapılır. Özellikle kolonoskopi gerektiren şikayetler arasında şunlar vardır;

  • Son zamanlarda oluşan bağırsak davranış değişiklikleri
  • Dışkıda kan görme
  • Dışkı da incelme
  • Altı haftadan fazla süren ishaller
  • Son zamanlarda olan kabızlıklar
  • Yukarıdaki şikayetlerle beraber kilo kaybı, iştahsızlık
  • Ailede mide veya bağırsak kansere öyküsü olması
  • Ailede bağırsaklarda polip öyküsü olmazsa
  • 50 yaşın üzerindeki bay ve bayan herkes de kanser ve polip taraması açısından rutin yapılması gerekir

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık nasıl yapılır?

İstanbul kolonoskopi öncesi hazırlık için değişik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların hangisi olacağına karar verirken hastanın yaşı, ek hastalıklarının olup olmaması dikkate alınmalıdır. Örneğin şeker hastalığı olan veya böbrek rahatsız olan kişilerde bazı müşrik grupları kullanılamaz. Bir buçuk iki gün boyunca ağızdan Sadece bol miktarda çay çorba meyvesi yoğurt gibi içilebilecek Sıvı şeyler tüketilir ısırılabilecek herhangi bir şey Yenilmez. Amaç işlemden önce bağırsaktan gelen sıvının idrar kadar pütürük madde içermemesidir.

Kolonoskopi Diyeti

Kolosnoskopi diyeti için Çay, çorba, meyve suyu, hoşaf, cacıksız ayran, süt, aşırı kırmızı renkte olmayan meyve suları (örneğin elma suyu) tüketilebilir. Ancak hiç birinin içerisinde ısırılacak bir şey olmamalıdır.

Kolonoskopi İstanbul, İstanbul kolonoskopi, İstanbul’da uyutarak kolonoskopi yapan doktorlar, İstanbul’da anestezi ile kolonoskopi yapan doktorlar.

Kolonoskopi Öncesi Temizlik

Kolonoskopi öncesi temizlik için tane bulunmayan her türlü sıvı diyet temizlik için kullanılabilir. İçinde katı partiküller bulunmaması gerekir. Ayrıca hazırlıktan önceki son iki günde yeşillik yenmemesi önerilir.

Temizliğin doğru yapılmaması işlemin konforunu oldukça düşüren hatta zaman zaman işlemin iptal olmasına ve daha sonrasında tekrar edilmesine yol açabilen bir durumdur. Dolayısıyla kolonoskopi olacak hastaların kolonoskopi öncesi temizliğe önem vermesi gerekir.

Kolonoskopi öncesi sigara veya alkol kullanılabilir mi?

Özellikle son gün Sigara ve alkol işlemden önce kullanılmaması anestezilerinden sorun çıkartabileceği için önerilmez

Kolonoskopi acılı bir işlem midir?

Uygun Sedoanaljezi ve bağırsak distansiyonu için kullanılan gazın karbondioksit olması durumunda hiçbir acı söz konusu değildir. Biz hastalarımızın tamamın anestezi almasına mani bir durum yoksa kolonoskopi istanbul işlemini bu şekilde yapmaktayız. Kolonoskopi işleminizi yaptıracağınız yere karbondioksit gazı kullanılıp kullanılmadığını önceden sorabilirsiniz.

Kolonoskopi riskli midir?

Kolonoskopi işlemi tecrübeli ellerde 10 binde birden daha az perforasyon riski söz konusudur. Bunlar genellikle ek hastalığı olan yaşlı kişilerde, daha önce Batın işi ameliyat geçirenlerde ve buna bağlı yapışıklık olanlarda ve divertikilit öyküsü olan kişilerde daha muhtemeldir. Ancak kolonoskopinin getirilerini düşündüğünüzde bu çok küçük komplikasyon oranları göz ardı edilebilecek seviyededir

İstanbul Kolonoskopi Fiyatları Nedir?

Kolonoskopi istanbul fiyatları üniteden üniteye değişmektedir. Fiyat değişikliğine sebep olan diğer parametreler yapan kişinin kariyeri, karbondioksit gazı Kullanılıp kullanılmaması, işlemi yapan branşın Gastroenteroloji veya genel cerrahi olup olmaması belirler. Gastroenteroloji uzmanları diğer endoskopi yapan branşlara göre 3 yıl formal ekstra üniversite eğitimi aldıkları için fiyatları bir miktar daha yüksektir. Her işte olduğu gibi bir usta eğitimci gözetiminde 3 yıl eğitim almak elbette fark edecektir.
Abone olunuz
Bildir
guest

0 YORUM ve SORULAR
Inline Feedbacks
View all comments