Motilite Bozuklukları

Motilite Bozuklukları Nedir?

Motilite bozuklukları, sindirim sistemi kaslarının koordinasyonunun bozulmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Sindirim sistemi, yiyeceklerin alınması ve sindirilmesi için çalışan bir dizi kasın hareketlerine bağlıdır. Bu kasların koordinasyonu bozulduğunda, sindirim sistemi düzgün çalışmaz ve bir dizi rahatsızlık ortaya çıkar.

motilite bozuklukları

Sık Görülen Motilite Bozuklukları

Motilite bozuklukları genellikle mide, bağırsaklar ve özofagus gibi sindirim sistemi organlarını etkiler. En sık görülen motilite bozuklukları şunlardır:

 1. Gastroparezi: Gastroparezi, mide hareketlerinin yavaşlaması veya durmasıyla karakterize bir motilite bozukluğudur. Bu durum, mide çıkışını engelleyen sinir hasarı veya kas bozukluğundan kaynaklanabilir.
 2. İrritabl Bağırsak Sendromu: İrritabl bağırsak sendromu, bağırsaklardaki kasların koordinasyonunun bozulması sonucu ortaya çıkan bir motilite bozukluğudur. Bu durum, karın ağrısı, kabızlık, ishal ve gaz gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 3. Özofagus Motilite Bozuklukları: Özofagus motilite bozuklukları, yemek borusunun kaslarının koordinasyonunun bozulması nedeniyle oluşur. Bu durum, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı ve reflü gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 4. Hirschsprung Hastalığı: Hirschsprung hastalığı, bağırsakların kas hareketlerinde bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkan bir motilite bozukluğudur. Bu durum, dışkılamada zorluk ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Motilite Bozuklukları Tedavi Edilebilir mi?

Motilite bozuklukları, tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardır. Tedavi, hastalığın nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin, gastroparezinin tedavisi, özel bir diyet, ilaçlar ve bazı durumlarda mide pili gibi cerrahi müdahaleleri içerebilir. İrritabl bağırsak sendromu, diyet değişiklikleri, stres yönetimi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Özofagus motilite bozuklukları, ilaçlar ve bazı durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Hirschsprung hastalığı, cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

Motilite Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Motilite bozuklukları, gastrointestinal sistemdeki kasların düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olduğu için birçok farklı semptoma neden olabilir. Belirtiler, motilite bozukluğunun tipine ve ciddiyetine göre değişebilir. Ancak, yaygın semptomlar arasında şunlar bulunur:

 • Yemek yeme sırasında veya sonrasında mide bulantısı veya kusma
 • Ağrılı veya zorlu yutma
 • Mide veya bağırsaklarda gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve ağrı
 • Mide ekşimesi ve reflü
 • Mide boşaltma süresinde artış veya azalma (gastroparezis ve malabsorpsiyon sendromu gibi durumlarda)
 • İshal veya kabızlık
 • İştah kaybı veya kilo kaybı
 • Sık sık hıçkırık veya öksürük

Motilite bozuklukları, sindirim sistemi kaslarının düzgün çalışmamasına neden olduğu için semptomlar, genellikle sindirim sistemi ile ilgili olacaktır. Ancak, bu semptomlar başka sağlık sorunlarına da işaret edebileceğinden, doğru teşhis için bir doktora danışmak önemlidir. Belirtileriniz hafifse, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla yönetilebilirken, semptomlarınız ciddi ise daha agresif tedaviler gerekebilir.

Özefagus (Yemek borusu) ile Alakalı Diğer Makaleler

motilite bozuklukları

MOTİLİTE BOZUKLUKLARI

Motilite Bozuklukları Motilite Bozuklukları Nedir? Motilite bozuklukları, sindirim sistemi kaslarının koordinasyonunun bozulmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Sindirim sistemi, yiyeceklerin alınması ve sindirilmesi için çalışan bir dizi kasın hareketlerine bağlıdır. Bu kasların koordinasyonu bozulduğunda, sindirim sistemi düzgün çalışmaz ve bir dizi rahatsızlık

Daha Fazlası »
akalazya

Akalazya

AKALAZYA Akalazya Nedir? Akalazya, yemek borusunun alt kısmındaki kasların gevşeyemediği bir durumdur. Bu durum, yutma güçlüğüne ve yemek borusunun genişlemesine neden olur. Akalazya, yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşeyip, açılıp kapandığı özofajiyal sfinkter adı verilen bölgedeki kasların fonksiyon bozukluğu

Daha Fazlası »
Özofagus Kanseri

ÖZEFAGUS KANSERİ

Özefagus Kanseri özefagus kanseri Nedir? Özofagus kanseri, yemek borusunda oluşan bir kanser türüdür. Özofagus, yutulan gıdaların ağızdan mideye taşınması için kullanılan kaslı bir tüptür. Özofagus kanseri, genellikle yemek borusunun alt kısmında oluşur ve daha çok ilerleyen yaşlarda görülür. Sigara içmek,

Daha Fazlası »
Barret Özofagusu

BARRET ÖZOFAGUSU

Barret Özefagusu Barret Özefagusu Nedir? Barrett özofagusu, özofagus denilen yemek borusunun alt kısmında oluşan bir durumdur. Normalde özofagus, mideye bağlanan alt özofagus sfinkteri denilen bir kasın kontrolünde açılıp kapanır ve midedeki asitli içeriğin yemek borusuna geri kaçmasını önler. Ancak bazı

Daha Fazlası »
reflü tedavisi

REFLÜ NEDİR

Reflüden Kurtulmak Mümkün! Reflü Nedir? Mide içeriğinin gerisin geriye yukarıya doğru yemek borusuna kaçmasına reflü denir. Reflüye bağlı yemek borusunda ve daha yukarıda farinks bölgesinde rahatsızlıklar oluştuğunda ise buna reflü hastalığı denir. Mide içeriği asidik yapıda olsa da alkali yapı da olsa da reflü

Daha Fazlası »
Abone olunuz
Bildir
guest

0 YORUM ve SORULAR
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top