Uyutarak Endoskopi

Yemek borusunda veya midesinde şikayetler olan hastalarda günümüzde video endoskopik cihazlarla ağızdan geçilerek yemek borusu boyunca gidilir ve sonra mide içine girilerek bakılır. Endoskopi işlemleri yapılırken öğürtü hissini ortadan kaldırmak için bazı önlemleri almak gerekir. Uyutarak endoskopi yapmak ve işlemden önce boğazın uyuşturulması bu önlemlerin başında gelir.

İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents

  Uyutarak Endoskopi Nasıl Yapılır?

  Öncelikle hastanın son 8 saat aç ve susuz olması gerekir. Aksi takdirde işlem uyutularak yapılacağı için uyku esnasında dolu bir midede öğürtü fazla olacağından kusma oluşursa akciğerlere aspirasyon riski doğar bu da ciddi zatürre riskini birlikte getirir.

  İşlem odasına alınan hasta sol yanın üzerine yatırılır. Lokal anestezik sprey ilaçlarla dudaklar değil nazofarinks bölgeleri uyuşturulur. Bu sprey ilaçlar yaklaşık 30 saniye içerisinde bu bölgelerin duyusunu azaltır.

  Daha sonra hastaya damardan miktarı ve infüzyon hızı doktoru tarafından belirlenecek şekilde sedasyon ve sedoanaljezi için damar içi ilaçlar uygulanır. Seda sürün devamı açısından Belirli zaman aralıklarında doktorun direktifi ile anestezi teknisyenleri ufak ek dozlar yaparak işlem boyunca hastada konforlu bir uyumayı sağlarlar. Sedasyon ilaçları damardan verilmeye başladıktan sonra yaklaşık bir dakika içerisinde hasta uyumuş olur.

  Gastroenteroloji uzmanı ağız içi, farenks, yemek borusu, mide ve 12 parmak bağırsağı bölgelerini esnek kıvrılabilen ve dışarıdan endoskopun tutulduğu bölgelerdeki makaralar sayesinde endoskopin uç kısmına her 4 yönde dönüş sağlayarak tüm yüzeyleri inceleyecektir.

  Endoskopi’nin uygun ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesinin formal eğitimi ülkemizde halihazırda Gastroenteroloji uzmanlarına verilmektedir.

  Endoskopik inceleme sırasında incelenen bölgelerde kanama odakları, polipler, Kanser şüphesi olan kabarık lezyonlar, yutulmuş yabancı cisimler görülür ve gereken tedaviler yapılır. Günümüzde endoskopik cihazlardaki gelişmeler kullanılan ek aparatlardaki iyileştirmeler her geçen gün tanı ve tedavide hastalara yeni seçenekler sunmaktadır.

  Artık sadece tanı amaçlı kullanılan Endoskopi ve kolonoskopi işlemleri yanına eklenen yeni endoskopik işlemlerden arasında ARMA işlemi (endoskopik reflü tedavileri), ESD ile erken yemek borusu veya mide kanserlerinin ameliyatsız tedavileri, Darlıklara stent takılması, ESG (endoskopik Sleeve gastroplasti) endoskopik bariyatrik zayıflatıcı işlemler sayılabilir.

  Hakkındaki Videoyu Oynat uyutarak endoskopi

  Uyutarak Endoskopi: İşlem Adımları

  1.Adım

  6 saatlik diyet

  Kolonoskopi işleminden önce hastanın son 6 saat aç ve susuz olması gerekir.

  1.Adım

  2. Adım

  İşlem Öncesi Hazırlık

  İşleme başlamadan önce dinlenme bölümünde hasta verilen endoskopi önlüğünü giyer. Daha sonra işlem odasına alınan hastanın damar yolu açılır

  2. Adım

  3. Adım

  Uyutulma

  İşlem öncesinde anestezi bölümü tarafından değerlendirilen hasta sedoanestezi ile uyutulur. 

  3. Adım

  4. Adım

  Uyutarak Endoskopi

  Uyutulan hastanın üst sindirim sistemi endoskopi cihazı ile incelenir. Gerekirse biyopsiler alınabilir. Poliple karşılaşılırsa polipler işlem esnasında alınabilir.

  4. Adım

  5. Adım

  Raporun Teslim Edilmesi

  İşlemden sonra hasta tekrar dinlenme odasına alınır. Yaklaşık 1 saat sonra narkozun etkisi geçtikten sonra işlem raporu hastaya teslim edilir ve taburcu edilir. İşlemde biyopsi alındıysa, bunların laboratuvar sonuçlarının çıkması 7-10 gün sürebilmektedir.

  5. Adım

  Anestezili Endoskopi Ne Kadar Sürer?

  Normal üst Gastrointestinal sistem incelemesi uyutarak yemek borusu mide ve onikiparmak bağırsağın incelenmesi ideal olarak 5 dakika kadar sürer. 

  Ancak ek işlem gerekiyorsa biyopsi alma, kanamaların durdurulması, stent takılması, polip çıkarılması ve benzeri durumlarda bu süreler 45 dakikaya kadar uzayabilir.

  uyutarak endoskopi

  Uyumadan endoskopi zor mu?

  Uyumadan üst endoskopi yapmak kolonoskopi kadar zor veya acılı olmaz. Ancak bazı kişilerin öğürme refleksi yüksek olduğundan dolayı hasta açısından sıkıntılı bir süreç olabilir. Uyutmaya herhangi bir anestezi yönünden engel yok ise uyutarak yapılmak bir konfordur.

  Endoskopiden sonra nelere dikkat edilmeli?

  Üst endoskopi işlemlerinde Boğazı uyuşturulduğu için işlemden sonra ağızdan herhangi bir sıvı veya gıda almak için yarım saat kadar süreyle bu uyuşukluğun geçmesi beklenir. İşlem sonrası ağızdan almaya başlanacağı zaman önce bir yudum su ile başlamakta fayda var. Boğaz uyuşukluğu geçmediyse suyu yutmak en zor olacaktır, öte yandan Gıdalara göre aspirasyon açısından daha az riskli olacaktır. Yani suyu içebilen bir kişi ağızdan beslenmeye başlayabilir.

  Sık Sorulan Sorular

  Normal şartlarda uyanmanız beklenmez. Uyutma ilaçları ya infüzyon pompası ile ya da kısa süreli aralıklarla ek dozdar olarak yapıldığı için pürüzsüz bir uyuma sağlanır. Nadiren bazı ilaç alanlarda (anksiyete ve stres ilaç alanlarda) veya yüksek alkol kullanımı olanlarda uyutma ilaçları çabuk yıkılacağından dolayı kısa süreli kımıldamalar olabilir. Gerekli ek dozlar yapılacağından dolayı bunlar da hastanın hatırlayacağı şeyler değildir.

  Uyutularak endoskopi işlemlerde hastanın bir şeyi hissetmesi veya hatırlaması mümkün değildir.

  Uyutarak endoskopi işlemi hastada üst gastrointestinal sistemde anatomik bir bozukluk yok ise oldukça kolaydır. Daha önceki ameliyatlar, peptik ülserlere bağlı darlıklar gibi durumlarda işlem istenildiği gibi tamamlanamayabilir. Örneğin mide çıkışındaki bir darlıkta mide önceki gıdalarla dolu olabilir e İşleme erken son vermek gerekebilir.

  Tecrübeli bir Gastroenteroloji uzmanı elinde anatomik bir sıkıntı yok ise normal üst endoskopi uyutarak 4-5 dakika kadar sürer. Tedavi amaçlı girişimsel işlemler yapılacak olursa bu süreler 45 dakikaya kadar uzayabilir. Ancak işlemlerin büyük çoğunluğu 8-10 dakikayı geçmez.

  Uyutarak yapılan endoskopik işlemlerden sonra hastanın uyanma süresi kullanılan ajanlara bağlı olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında değişir. Uyandıktan sonra kendi işlerini görebilmesi, giyinebilmesi yürüyerek doktoru ile görüşmeye geçebilmesi 5-10 dakika sonra olabilir. Bundan sonraki 6 saat boyunca imzalı bir işi yapmaması, önemli kararlar vermemesi ve 6 saat süreyle araba kullanmaması önerilir.

  Endoskopi Fiyatları

  Abone olunuz
  Bildir
  guest

  0 YORUM ve SORULAR
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Scroll to Top