Uyutarak Kolonoskopi

Kronik ishal, sonradan çıkan kabızlık, dışkıda kan görme ve 50 yaşın üzerinde olma kalın kolonoskopi olmak için belli başlı endikasyonlardır. Bağırsakların uzun olması ve karın içerisinde kıvrımlar ve köşelenmeler yapması uyutulmadan yapılacak işlemlerde işlemin ağrılı olmasına neden olmaktadır. Uyutarak kolonoskopi (anestezili kolonoskopi) hastanın ve işlemin konforu için önemlidir. 

uyutarak kolonoskopi
İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents

  Anestezili Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

  Uyutarak kolonoskopi yapılabilmesi için öncelikle hastanın tam bir bağırsak temizliği yapması gerekir. Genellikle bağırsak temizliği için hastaya son bir ya da iki gün boyunca ( bu süre hastanın önceden kabız veya ishal olmasına göre değişir ) lifli gıdalar, yeşillik ve katı gıdalar tüketmemesi ve tanesiz sıvı diyetler alması söylenir. Son gün ise kuvvetli ishal yapıcı ilaçlar kullanılarak temizlik tamamlanır. Uyutulacak hastaların son 8 saat içerisinde aç ve susuz kalması aspirasyon riskinin olmaması açısından gereklidir. Hangi kuvvetli ishal yapıcı ilaçların kullanılacağı, kişinin yaşına, altta yazan hastalıklarına, böbrek veya şeker hastalığı olup olmadığına göre doktoru tarafından belirlenir.

  Bağırsak temizliği yapılmış olan hasta, kapalı bir ortamda kolonoskopi işlemi için gereken hasta üniformalarını giyer. Hasta endoskopi işlem odasına alınır. İşlem yapılacak yatakta hasta sol yan tarafına yatırılır. Hasta için uygun olan sedasyon ve sedoananaljezi ilaçları doktorun direktifi ile Anestezi teknikeri tarafından damar içinden hasta uygulanır. Hasta bir dakika içerisinde güvenli bir şekilde uyumaya başlar.

  Kolonoskopi’nin uygun ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesinin formal eğitimi ülkemizde halihazırda Gastroenteroloji uzmanlarına verilmektedir.

  Gastroenteroloji uzmanı perianal bölgenin görsel muayenesi ve ardından rektal tuşa muayenesi yaptıktan sonra videoskopik kolonoskopi cihazını makattan İçeri ilerler. Kolonoskopi cihazını içerisinden karbondioksit gazı bağırsak içerisine üflenerek bağırsaklar genişletilir ve uygun ilerleme bazen de kısaltma manevreleri  ile kolonoskopi önce rektum, sonra sigmoid kolon ardından, inen kolon, transfer kolon, çıkan kolon, çekum ve en son olarak ileoçekal valf geçilerek ince bağırsağın son kısmı olan ileum distaline ulaşılır. Özellikle kronik ishal vakalarında ve açıklanamayan karın ağrılarında Crohn hastalığını ekarte etmek için ileum distaline (ince bağırsakların kalın bağırsağa bağlandığı son kısımlara) girilmesi önem arz etmektedir. Hem hasta hem de hastanın doktoru tarafından ileuma girilip girilmediği dikkatle irdelenmelidir.

  Kolonoskopi işlemleri sırasında konforu arttırmak için sedasyon veya sedoanaljezi ile uyutmanın yanında, normal oda gazı yerine bağırsakları genişletmek için karbondioksit gazı kullanılması ve kolayca yıkanması için su jeti kullanılması ek faydalar sağlamaktadır. 

  Su jeti Mukozal kirlilikleri hızlıca temizlemek açısından işlem süresini kısaltarak fayda sağlarken, kullanılan karbondioksit gazı ise bütün biyolojik membranları kolayca geçip kana karışarak hasta henüz uyanmadan akciğerden atıldığından dolayı hasta uyandığında bağırsaklarında gaz ağrısı duymamaktadır.

  Endoskopide olduğu gibi Kolonoskopide de bağırsaklardaki patolojilerin tanısı konduğu gibi aynı zamanda biyopsi alınması, poliplerin çıkarılması, ESD yöntemi ile erken rektum veya kolon kanserlerinin ameliyata ihtiyaç duyulmayacak şekilde küratif çıkarılması, darlıklara stent uygulanması ve kanamaların durdurulması gibi girişimsel tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

  İşlem bittikten sonra, uyutucu ilaçların verilmesi kesildiğinden dolayı bir yada iki dakika içinde hasta tamamen uyanmaktadır.

  Uyutarak Kolonsokopi: İşlem Adımları

  1.Adım

  Bağırsak Temizliği

  Kolonoskopi işleminde görüntü alınabilmesi için hastanın işlem öncesinde bağırsak temizliğini yapması gerekir. Bağırsak temizliğinin nasıl olması gerektiği hastaya anlatılır.

  1.Adım

  2.Adım

  8 saatlik diyet

  Kolonoskopi işleminden önce hastanın son 8 saat aç ve susuz olması gerekir.

  2.Adım

  3. Adım

  İşlem Öncesi Hazırlık

  İşleme başlamadan önce dinlenme bölümünde hasta kolonoskopi giysisini giyer. Daha sonra işlem odasına alınan hastanın damar yolu açılır
  3. Adım

  4. Adım

  Uyutulma

  İşlem öncesinde anestezi bölümü tarafından değerlendirilen hasta sedoanestezi ile uyutulur. 

  4. Adım

  5. Adım

  Uyutarak Kolonoskopi

  Uyutulan hastanın bağırsakları kolonoskopi cihazı ile incelenir. Gerekirse biyopsiler alınabilir. Poliple karşılaşılırsa polipler işlem esnasında alınabilir.

  5. Adım

  6. Adım

  Raporun Teslim Edilmesi

  İşlemden sonra hasta tekrar dinlenme odasına alınır. Yaklaşık 1 saat sonra narkozun etkisi geçtikten sonra işlem raporu hastaya teslim edilir ve taburcu edilir. İşlemde biyopsi alındıysa, bunların laboratuvar sonuçlarının çıkması 7-10 gün sürebilmektedir.

  6. Adım
  anestezili kolonoskopi

  Anestezili kolonoskopi ne kadar sürer?

  Uyutarak kolonoskopi’nin ideal bir şekilde yapıldığını farz etmek için;

  • Bağırsağın en başına ulaşmak için 4-5 dakika
  • Çıkarken de 6-8 dakika inceleyerek çıkılması önerilmektedir. 

  Girişte ve çıkışta bağırsakların temiz olması, karbondioksitle güvenli bir şekilde şişirilmesi, özellikle haustrasyon arka kısımlarının gözden kaçırılmamaya çalışılması önemlidir. Bu şekildeki bir yaklaşımla ileride kansere dönüşme ihtimali olan poliplerin gözden kaçmaması en aza indirgenir.

  Kolonoskopi İşlemi uyutmadan zor mu?

  Özellikle gaz ile şişirilme ve buna bağlı gerilmelere karşı oldukça hassas ve ağrılı olur. Dolayısıyla uyutulmadan yapılacak kolonoskopilerde bu gaz gerginliği ve köşelerdeki kolonoskopin mekanik genleştirmesi ağrılara sebep olur. Anestezi ve diğer hastalıklar nedeniyle kolonoskopide uyutulmak için bir engel var ise işlem çok az gaz verilerek veya su altı inceleme denilen metot uygulanarak yapılmalıdır.

  Bağırsak temizliği nasıl yapılır?

  Temizliği ishal olanlarda son bir gün kabız olanlarda ise son iki gün uygulanmalıdır. 65 yaş üstü olanlarda, şeker hastalığı olanlarda, kronik böbrek yetmezliği olanlarda dengeli solüsyonlar kullanılarak bağırsak hazırlığı yapılmasına dikkat edilmelidir. Diğer hastalarda bol sıvı diyet tüketmek şartıyla birçok hazırlık ilacı kullanılabilir. Hangi hastalarda hangi ilaçların kullanılacağına bu kriterler göz önüne alarak doktoru tarafından belirlenir.

  Sık Sorulan Sorular

  Sedasyon ilaçları ile hastalar genellikle tekdüze sorunsuz bir şekilde uyurlar. Bu esnada burundan verilen oksijen sayesinde oldukça dinlendirici bir uyku olduğu da hastalar tarafından sıklıkça söylenir. İşlem sırasında nadiren hafif kıpırdamalar olsa da uyutucu ajanlar ufak ek dozlar şeklinde sürekli yapıldığı için hasta hemen tekrar uyuyacaktır ve bu anlar hasta tarafından hatırlanmaz.

  Yeterli dozda verilen Sedasyon ve Sedoanaljezi ilaçların etkisiyle hastalar işlemi hiçbir şekilde hatırlamazlar.

  Kolonoskopi işleminin hasta açısından bir zorluğu söz konusu değildir. Bağırsakların Batın içerisinde duruş şekli, daha önce geçirilmiş ameliyatların olması ve bunlara bağlı yapışıkların olması daha çok hekimi Zorlayacak unsurlardır. Hastanın en çok zorlanacağı durum ise evdeki bağırsak hazırlığı esnasında aşırı tuvalete girip çıkmadır.

  Kalın bağırsaklarda herhangi bir Patoloji olmadığı takdirde normal bir kolonoskopi 12-14 dakika sürecektir. Poliplerin varlığı, bunların emr veya ESD ile çıkarılması gerektiğinde Bu süre uzayabilir.

  Hekimin direktiflerine tam olarak uyulduğu takdirde genellikle 2 gün yeterlidir. Kronik ishal vakalarında bir gün hazırlık yapılıp ertesi gün kolonoskopi yapılabilir. Kronik kabız vakalarda ise son iki gün aktif hazırlık yapılmalı bundan önceki iki gün ise yeşillik yenmemesi önerilir.

  Kolonsokopi Fiyatları

  Abone olunuz
  Bildir
  guest

  0 YORUM ve SORULAR
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Scroll to Top