Mide Balonu İle
İdeal Kilonuza Ulaşın

Ameliyatsız ve anestezisiz olarak yapılan yutulabilir mide balonu ile 16 haftada vücut ağırlığında %10 – %15 azalma sağlanabilmektedir. 6 aylık bu program için ön görüşme ücretsizdir.  

Prof. Dr. Yusuf AKCAN

Gastroenteroloji Uzmanı

Videoyu oynat

Videoyu İzlemek İçin tıklayın

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

  • Balon, doktorunuza yapacağınız ve hastaneye yatmanızı gerektirmeyen 15 dakikalık kısa bir ziyaret sırasında midenize yerleştirilir

  • İçerisinde sönük balon bulunan bitkisel bazlı bir kapsül yutarsınız. Balon, uzun ince bir ipe bağlıdır. Kapsül midenize girdikten sonra kapsülün doğru konumunu teyit etmek üzere ilk röntgeniniz çekilir.

  • Doktorunuz daha sonra balonun içini sıvı ile doldurmak için ince dolum ipini kullanır ve balonun doğru bir şekilde doldurulduğunu teyit etmek üzere ikinci röntgen çekilir. Balon dolduğunda, doktorunuz tüpü yavaşça çıkarır ve siz de günlük hayatınıza dönersiniz.

Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Merak Edilenler

Yutulabilir Mide Balonu, midenize yerleştirilen yumuşak bir balondur. Vücuda yerleştirilmesi ya da vücuttan çıkarılması için ameliyat, endoskopi veya anestezi gerektirmeyen ilk mide balonudur.* 

Balon, hastaneye yatmanızı gerektirmeyen 15 dakikalık kısa bir ziyaret sırasında doktor kontrolünde yutularak yerleştirilir. Yaklaşık 16 hafta sonra balon söner ve doğal yollarla vücuttan atılır.

Balon, midenizde yer kaplar ve tokluk hissini artırarak, mide boşalmasını geciktirerek ve her bir öğünde yenen yemek miktarını azaltarak kilo vermenizi sağlar.

Allurion Programı’nda geçen yaklaşık 16 haftanın ardından** hastalar toplam vücut ağırlıklarının ortalama %10-15’ini kaybederler.

  1. Hasta, sönük balonu içeren kapsülü ince dolum ipi ile birlikte yutar. Röntgen aracılığı ile balonun midenize yerleştiği teyit edildikten sonra balon ince dolum ipi yoluyla 550 ml su ile doldurulur.
  2. Balonun midede tamamen dolduğundan emin olmak için ikinci bir röntgen çekilir. Yerleştirme işlemi, hastaneye yatmanızı gerektirmeyen 15 dakikalık bir ziyaret sırasında gerçekleştirilir.

Hastaların neredeyse %100’ü, Allurion Elipse Mide Balonu’nu yutma konusunda sorun yaşamamaktadır. Kapsülü kendi başınıza yutma konusunda sorun yaşıyorsanız, doktorunuz ince bir kılavuz tel ile tüpü iterek size yardımcı olabilir.

Bazı hastalar balon yerleştirildikten sonra bulantı, karın krampları ve nadiren de olsa kusma yaşar. Çoğu durumda, bu semptomlar yaygın olarak kullanılan ilaçlar ile kontrol altına alınır.

Doktor onayından sonra çoğu hasta bir veya iki gün içinde normal aktivitelerine geri dönebilse de bazı hastalar daha uzun süreli yan etkiler yaşayabilir. İşlem sonrasında işten birkaç gün izin almak ya da hafta sonundan faydalanmak için balonun Cuma günü yerleştirilmesini tercih etmek iyi bir fikir olabilir.

Uygulamadan önce ve uygulamadan sonraki ilk hafta boyunca balona alışırken uyulması gereken bazı özel diyet kısıtlamaları vardır. Uygulamayı takip eden haftalar, yeme biçiminizde değişiklikler yapmaya başlamanız için mükemmel bir zamandır. Daha sağlıklı yemek için birden devasa değişiklikler yapmanıza gerek yoktur. Kendinize küçük hedefler koyabilir, alışkanlıklarınızı ufak ufak değiştirebilirsiniz.

Balonun midenizde geçirdiği yaklaşık 16 haftanın ardından, zaman ayarlı boşaltma valfi açılarak balonun sönmesini ve herhangi bir çıkarma prosedürüne gerek duyulmaksızın sindirim sisteminiz üzerinden doğal yollarla vücudunuzdan atılmasını sağlar.*

Bazı hastalar yolculuklarının başında balonu hissetseler de çoğu zaman balona alışır ve genellikle orada olduğunu unuturlar.

Yutulabilir Mide Balonunun
avantajları nelerdir?

1

Ameliyat ve anestezi gerektirmez

2

sürekli tokluk hissi sağlar

Videoyu oynat

Videoyu İzlemek İçin tıklayın

3

allurion virtual care suit araçları

4

daha sağlıklı yeme alışkanlığı edinmenize yardımcı olur

Scroll to Top